Wyjazd do uzdrowiska jest możliwy. Warunkiem jest test na koronawirusa

Wyjazd do uzdrowiska jest możliwy. Warunkiem jest test na koronawirusa Tomasz Jefimow - Krosno112.pl

W połowie czerwca do uzdrowisk przyjadą pierwsi kuracjusze. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest wynik testu potwierdzający brak zarażenia koronawirusem. Badanie jest bezpłatne, sfinansuje je NFZ.

Jak informuje NFZ, leczenie uzdrowiskowe „po odmrożeniu” przysługuje czterem grupom pacjentów.

Wyjazd do kurortu mogą zaplanować osoby, które mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca, mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca oraz jako kolejni oczekują na rozpoczęcie leczenia.

Do sanatorium przyjadą też ci, którzy musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii. Jak informuje NFZ - pacjenci, których turnus trwał poniżej 15 dni będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach jak poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych, które pacjent spędził poprzednio w uzdrowisku. 

- Uzdrowisko uzgodni również z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia przy czym nie może on być późniejszy niż 30 września - dodaje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, czyli potwierdzający brak zarażenia.

- Testy te będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań, z którymi NFZ zawarł umowę - informuje Rafał Śliż.

Na Podkarpaciu znajdują się one w jedenastu miastach. Przy szpitalach w Jarosławiu, Jaśle, Leżajsku, Lubaczowie, Łańcucie, Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Przeworsku, Sanoku i w Rzeszowie (w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2).

- Pacjent ma też prawo udać się do dowolnego punktu, również tego poza naszym województwem - dodaje rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Ich wykaz (wraz z numerami telefonów oraz godzinami otwarcia) dostępny jest na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ w komunikacie z dnia 1 czerwca oraz pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, zatem dla każdego z pacjentów są one bezpłatne. Podstawą do jego wykonania jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

- O tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ. - Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu.

Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, podkarpacki odział NFZ zaprasza do kontaktu telefonicznego.

zdjęcia i tekst: Tomasz Jefimow

 

Partnerzy portalu: