Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w Rymanowie pochwaliła przedsiębiorców

czwartek, 25 czerwiec 2020 14:53
Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w Rymanowie pochwaliła przedsiębiorców Tomasz Jefimow - Krosno112.pl

Dziś (25 czerwca) na Podkarpaciu gościła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Przyjechała m.in. do Rymanowa. Spotkała się z samorządowcami i przedsiębiorcami.

R E K L A M A

Głównymi tematami spotkania były efekty Funduszowego Pakietu Antywirusowego i negocjacje wieloletnich ram finansowych UE 2021-2027. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, szefowa resortu odpowiedzialnego za koordynację polityki spójności w Polsce, mówiła o przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa w województwie podkarpackim.

- Podkarpaccy przedsiębiorcy poradzili sobie ze skutkami pandemii na piątkę z plusem - chwaliła minister.

Podkreśliła, że dzięki działaniom rządu zachowane są miejsca pracy. - Mieszkańcy naszych małych mogą czuć się bezpiecznie - mówi.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała także o dofinansowaniach wynagrodzeń i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, udzielanych z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego, które zasilają Fundusz Pracy i są dystrybuowane przez powiatowe urzędy pracy. - Na to działanie przeznaczyliśmy 2,36 miliarda złotych - mówi.

Z rządowej pomocy skorzystała m.in. największa firma w powiecie krośnieńskim – Krosno Glass S.A. - Dofinansowanie wynagrodzeń w ramach tarczy antykryzysowej 2.0 pomogło utrzymać nam zatrudnienie - mówi Jarosław Dziadczyk, dyrektor produkcji. - Teraz jesteśmy na etapie weryfikacji wniosku do PFR w ramach tarczy 4.0.

Jarosław Dziadczyk tłumaczy, że w połączeniu z pozytywną decyzją Banku Gospodarstwa Krajowego pozwoli to na inwestycje w zakładzie. - Co pięć lat musimy się modernizować i to właśnie jest ten moment, nie możemy go przegapić - zaznacza.

Działania tarczy chwali też Izabela Stolarczyk-Smith z firmy Bog-Mar w Rymanowie. - Dostaliśmy zastrzyk gotówki w tych najtrudniejszych czasach na wynagrodzenia - mówi. - Teraz robimy wszystko żeby jak najszybciej wrócić na rynek, który powoli się otwiera po przestoju.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak informowała też naszych przedsiębiorców o nowym wsparciu, które proponuje Komisja Europejska. - 27 maja przekazała nowe, dodatkowe środki na walkę ze skutkami pandemii, tzw. fundusz odbudowy - mówi. - Dla naszego kraju to 64 miliardy euro dodatkowych pieniędzy. Razem z polityką spójności i funduszem rolnym możemy mówić o 160 mld euro które będą do dyspozycji na nową perspektywę finansową. To więcej niż w dwóch poprzednich perspektywach, które mieliśmy do dyspozycji.

tekst i zdjęcia: Tomasz Jefimow