Leśnicy pamiętają o Rzezi Wołyńskiej. W Zatwarnicy odsłonięto obelisk ofiar UPA

poniedziałek, 13 lipiec 2020 10:21
Leśnicy pamiętają o Rzezi Wołyńskiej. W Zatwarnicy odsłonięto obelisk ofiar UPA Edward Marszałek

W Zatwarnicy odsłonięto obelisk z tablicą poświęcony mieszkańcom tej miejscowości zamordowanym przez nacjonalistów ukraińskich. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele IPN, mieszkańcy wsi i miejscowi leśnicy.

Uroczystości odbyły się w 77. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. - Do dziś nie wiadomo, gdzie jest zbiorowa mogiła 46 ofiar mordu na Polakach z Zatwarnicy - przypomina Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. I dodaje, że do niedawna w tym miejscu znajdował się obelisk poświęcony wyłącznie sześciu milicjantom poległym w walkach z UPA.

- Odsłaniamy nowe oblicze tego pomnika mieszkańców i obrońców, którzy zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów – mówił podczas sobotniej uroczystości Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN. - Pamięć o tych wydarzeniach powinna trwać i być przestrogą dla potomnych przed tego typu aktami nienawiści.

Krótką informację na temat tragicznych wydarzeń sprzed 77 lat przedstawił Piotr Szopa, historyk z rzeszowskiego IPN. Przywołał on wspomnienia Jadwigi Sklepkiewiczowej, pracownicy ówczesnego Nadleśnictwa Lutowiska, która po latach opowiedziała o tragediach będących udziałem Polaków w Bieszczadach w latach 40. XX w.

- Świadków tamtych tragedii z kolejnymi rocznicami ubywa, ale wśród uczestników spotkania była mieszkanka Zatwarnicy, Władysława Wojewódka–Natanek, która jako dziecko uniknęła śmierci z rąk UPA na Wołyniu - informuje Edward Marszałek. - Jej rodzina ocalała dzięki temu, że zostali ostrzeżeni przez sąsiada Ukraińca.

- Niestety, wielu Polaków nie miało tyle szczęścia - zaznacza Marek Bajda, nadleśniczy z Lutowisk, współorganizator uroczystości. - Ginęli z rąk upowskich siepaczy, często sąsiadów i znajomych, a nasze lasy zapewne są dla wielu z nich miejscem wiecznego spoczynku. Dlatego zachowanie pamięci o pomordowanych rodakach jest naszą powinnością.

Dzień 11 lipca do data krwawej niedzieli na Wołyniu, kiedy oddziały UPA przeprowadziły skoordynowane i brutalne uderzenie na zamieszkane przez polską ludność wioski. W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

W uroczystości w Zatwarnicy uczestniczył poczet sztandarowy Nadleśnictwa Lutowiska i sygnaliści zespołu „Echo Karpat”.

tom

zdjęcia: Edward Marszałek