SZKOŁY ŚREDNIE 2020: Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu

sobota, 06 czerwiec 2020 09:05
SZKOŁY ŚREDNIE 2020: Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu fot. ZS im. Armii Krajowej w Jedliczu

„Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu jest szkołą pozytywnego wyboru z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją kształcenia zawodowego.”- taką tezę stawia pan Mariusz Kielar – dyrektor szkoły.

OFERTA EDUKACYJNA (kliknij)

Krosno112.pl: Obecny rynek pracy jest bardzo wymagający dla potencjalnego pracownika, w jaki sposób „szkoła działa”, aby zapewnić absolwentom perspektywę zatrudnienia?
Mariusz Kielar - dyrektor szkoły: Żeby nadążyć za potrzebami rynku pracy bacznie go obserwujemy i planujemy nasze działania. Rozmawiamy i współpracujemy z pracodawcami, więc znamy ich oczekiwania. Jako szkoła kształcąca w konkretnych zawodach współpracujemy z takimi firmami jak: EBA Sp. z o.o. Krosno, ZPRE ;JEDLICZE Sp. z o.o., WIETPOL Krosno, Goodrich Aerospace Poland Sp z o.o , SPLAST Krosno, NAFTOMET Sp. z o.o., ERKO - Czeluśnica; serwisy samochodowe w Krośnie: FIAT, OPEL, KIA, PANMAR. DELIKATESY FRAK, CARREFOUR, GALERIA FULL MARKET. Dzięki współpracy z firmą INTER CARS SA organizowane są darmowe specjalistyczne szkolenia dla uczniów kierunków samochodowych.

ZOBACZ FILMIK PROMUJĄCY ZS w Jedliczu (kliknij)

Czy rozszerzacie swoją ofertę kształcenia?
Oczywiście, że tak. Od września 2020 roku proponujemy absolwentom szkół podstawowych nowe kierunki - w technikum – technik technologii chemicznej, w szkole branżowej – operator urządzeń przemysłu chemicznego. Są one odpowiedzią na prognozowane zapotrzebowanie na wykwalifikowanych chemików na lokalnym rynku pracy. Orlen Południe, należący do grupy PKN Orlen planuje w Jedliczu realizację inwestycji budowy instalacji bioetanolu II generacji. Jednym z jej efektów będzie powstanie nowych miejsc pracy. 9 marca 2020 r. został podpisany list intencyjny pomiędzy firmą ORLEN POŁUDNIE S.A. i szkołą w celu nawiązania współpracy edukacyjnej, czego efektem będą między innymi zajęcia praktyczne dla kierunków chemicznych odbywające się w nowoczesnych laboratoriach firmy ORLEN POŁUDNIE S.A.

 

Co wyróżnia szkołę na tle innych szkół technicznych?
Atutem naszej szkoły jest nowoczesna baza dydaktyczna do nauki praktycznej nauki zawodu oraz to, że zajęcia praktyczne odbywają się w małych grupach (5-7) osób, dzięki czemu każdy uczeń pracuje indywidualnie przy maszynie i może próbować swoich sił w praktyce (na obrabiarkach konwencjonalnych takich jak: tokarki, frezarki, wiertarki, dłutownice, strugarki, szlifierki do płaszczyzn na obrabiarkach CNC – tokarce, frezarce, urządzeniach do spawania metodą TIG i MAG). Poza tym w ramach projektów unijnych nasi uczniowie korzystają z darmowych kursów pozwalających na uzyskanie dodatkowych kompetencji lub umiejętności zawodowych np. dla uczniów kierunku technik mechanik – kursy spawania metodą MAG lub TIG, kurs operatora HAAS CNC, kurs prawa jazdy kategorii B.

Szkoła pozwala również rozwijać swoje pasje poprzez dużą ofertę kół zainteresowań (np. z metaloplastyki, o tematyce samochodowej czy ogólnotechnicznej). Słyniemy również z szeroko pojętej działalności charytatywnej - organizujemy koncerty charytatywne, sztab WOŚP, zbiórki na rzecz potrzebujących itp. W szkole działa też szkolny klub Honorowych Dawców Krwi.

Jeśli dodać do tego przyjazną atmosferę i bezpieczeństwo, a także indywidualne podejście do każdego ucznia, to uważam, że TU MŁODY CZŁOWIEK ZNAJDZIE SWOJĄ SZKOŁĘ POZYTYWNEGO WYBORU.

A czy jest coś co Panu jako dyrektorowi szkoły daje szczególną satysfakcję?
Myślę, że fakt, że nasi absolwenci technikum i szkoły branżowej odnajdują się bardzo szybko na rynku pracy. Często bezpośrednio po odebraniu świadectwa ukończenia szkoły otrzymują propozycję zatrudnienia w firmach, w których odbywali praktykę zawodową.

Cieszy mnie również to, że absolwenci „wracają” do szkoły – nie tylko po to, żeby porozmawiać, powspominać lata szkolne, ale również po to by zadeklarować swoją pomoc przy organizacji imprez szkolnych. Nasuwa to myśl, że szkoła wzbudza w nich pozytywne wspomnienia i nadal mają poczucie przynależności do naszej społeczności.

Artykuł sponsorowany