Apel o rozwagę nad wodą

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Prognozy pogody w najbliższym czasie z pewnością zachęcą wiele osób do skorzystania z wypoczynku nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę podczas relaksu nad wodą i wzmożoną opiekę nad małymi dziećmi. Bezpieczna kąpiel zależy tylko od nas samych.

Trwają wakacje, piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi i spędzaniu czasu nad wodą. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, jest to czas kiedy dochodzi do wielu wypadków nad wodą. Przyczyną takich tragedii jest najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych i nierzadko też alkohol.

Policjanci przypominają o czym powinien pamiętać każdy, kto wypoczywa nad wodą:

• powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
• dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
• pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu;
• wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego;
• pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu – nie wypływajmy nimi na środek jeziora;
• pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
• wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

KWP Rzeszów

 

Partnerzy portalu:

beniaminek2020lostark-logojubiler-jaracz-logologoAnonseKrosnojasion24metkro