Mlekoteka w krośnieńskim szpitalu

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie włączył się w obchody Tygodnia Karmienia Piersią, a także w ogólnopolską kampanię „Mlekoteka” portali Maminiec, Doula dla Ciebie oraz Fundacji Promocji Karmienia Piersią przy współpracy z Fundacją Rodzić po Ludzku.

 

7 czerwca br. o godz. 13.30 w sali konferencyjnej Szpitala odbędzie się kolejne spotkanie „Strefy aktywnego rodzica/opiekuna”, którego tematem będzie „Mleczna droga”. Wstęp wolny.

W 32 miastach w Polsce w jednym tygodniu na przełomie maja i czerwca kobiety będą rozmawiać na temat laktacji oraz dzielić się swoimi doświadczeniami z karmienia piersią.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat wartości mleka kobiecego, promocja karmienia piersią, pokazanie, że karmienie naturalne to nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim bliskość z dzieckiem, rozwianie mitów i wątpliwości oraz integracja środowiska wspierającego karmienie piersią.

- Kwestia karmienia noworodków, niemowląt i dzieci budzi wiele emocji. Niezależnie od przekonań wiadomym jest, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jaki może dostać dziecko. Jednakże nie zawsze kobiety mają wystarczającą wiedzę i odpowiednie wsparcie by mogło się to udać – mówią reprezentantki projektu „Mlekoteka”.

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie w ramach ogólnopolskich obchodów Tygodnia Promocji Karmienia Piersią zaprasza mieszkańców Krosna i okolic na kolejne spotkanie „Strefy aktywnego rodzica/opiekuna”, które odbędzie się 7 czerwca o godz. 13.30 w sali konferencyjnej Szpitala przy ul. Korczyńskiej 57. Planowany jest wykład dotyczący laktacji, w kontekście tego, co pomaga, a co utrudnia kobietom w karmieniu piersią, który przeprowadzi Dorota Penar – położna z Poradni Ginekologiczno-Położniczej krośnieńskiego Szpitala. Następnie zostanie omówiona profilaktyka chorób nowotworowych u kobiet przez Krystynę Krygowską - specjalistkę pielęgniarstwa ginekologicznego, położną oddziałową Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Rodzice będą mogli wziąć udział w kręgu mlecznych opowieści: podzielić się swoimi obawami, spostrzeżeniami, a także opowiedzieć o swoich doświadczeniach podczas karmienia dziecka. Wzajemne wsparcie jest nieocenione w codziennych zmaganiach
z rodzicielskimi wyzwaniami, dlatego podczas „Strefy” powstanie krąg mlecznych opowieści w trakcie którego spotkają się przyszli rodzice, a także ci doświadczeni. Stwierdzenie „Najada się, czy nie najada?” jest najczęściej zadawanym pytaniem wśród młodych rodziców. Spotkanie „Mleczna droga” będzie miejscem konfrontacji poglądów na temat mleka kobiecego oraz karmienia naturalnego.

W trakcie „Strefy aktywnego rodzica/opiekuna” odbędzie się uruchomienie „Wsparcia laktacyjnego” przy Poradni Ginekologiczno-Położniczej krośnieńskiego Szpitala. Rodzice będą mogli w nim uzyskiwać porady dotyczące karmienia dziecka m.in. fizjologii powstawania mleka, pozycji w trakcie przystawiania dziecka do piersi, czy diety mamy karmiącej.

„Strefa”to cykl spotkań odbywających się w krośnieńskim Szpitalu, w ramach których są poruszane zagadnienia dotyczące ciąży, opieki okołoporodowej oraz wychowania dziecka. Do tej pory zorganizowano trzy spotkania, które dotyczyły: udzielania dziecku pierwszej pomocy przedmedycznej, naturalnego oraz godnego porodu.

Dla wszystkich uczestników kolejnego spotkania „Strefy” pn. „Mleczna droga” przygotowano zniżki od: Mamania 40%, Milky Way Jewelry Keepsake With Love 20%, MaMy Kalendarz 20%, koszulove.com 10%, Paweł Zawitkowski mamo tato co ty na to 23%. Hasła do promocji zostaną podane podczas spotkania.

Kampanię patronatem honorowym objął: Rzecznik Praw Pacjenta, Stowarzyszenie Doula w Polsce, Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Centrum Nauki o Laktacji im. Anny Oslislo.

 

Partnerzy portalu: