.

KROSNO: Biegacze z 14 krajów świata zagoszczą w Krośnie

fot. Łemkowyna Ultra Trail fot. Łemkowyna Ultra Trail

Od czwartku (20.10) do niedzieli (23.10) Beskid Niski zapełni się miłośnikami biegów górskich. Wszystko za sprawą Łemkowyna Ultra Trail – imprezy podczas której zmierzą się śmiałkowie na czterech trasach biegowych: 150, 70, 48 i 30 kilometrów. Wydarzenie jest mocno związane z Krosnem.

Biuro zawodów Łemkowyna Ultra Trail w tym roku zostało zorganizowane w Krośnie. Jest to już III edycja biegu górskiego w Beskidzie Niskim. Na krośnieńskim Rynku stanie hala namiotowa, w której zlokalizowane będzie biuro zawodów oraz expo. Część biura zawodów mieścić się będzie także w Centrum Dziedzictwa Szkła.

Ultra-Trail to rodzaj biegów przełajowych w trudnych warunkach, po górach, lasach, wąskich ścieżkach, bez względu na pogodę, czasem przez dwa dni non-stop. Łemkowyna Ultra Trail odbywa się na pięknych terenach zamieszkiwanych niegdyś przez Łemków. Najdłuższy odcinek, z którym zmierzą się biegacze liczy 150 km i biegnie z Krynicy do Kamańczy. Start odbędzie się o północy z piątku na sobotę.
W dniach: 20.10 - 22.10.2016 r. pakiet startowy na zawody odbierze w Krośnie ponad 1000 osób z całej Polski oraz 14 krajów świata. Wśród zagranicznych zawodników dominują Węgrzy, których na listach startowych jest ponad 60. Z Krosna zawodnicy będą transportowani do miejsc startów,.

 
Krośnieńscy hotelarze na przyszły weekend mają niemal 100% obłożenie, a restauratorzy szykują specjalne menu dla biegaczy. Wspólnie z Muzeum Rzemiosła organizatorzy zaplanowali dla biegaczy zwiedzanie Rynku. Na wystawie "Biegiem przez Beskid Niski” rozrzuconej w okolicach Rynku będzie można znaleźć fotografie z poprzednich edycji ŁUT.

Aby kibicować, najlepiej udać się na miejsca startów oraz na metę w Komańczy. Dobrymi miejscami są też: Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój oraz Puławy, przy wyciągu.

Łemkowyna to duże wyzwanie orgnizacyjne. 1800 osób obsłuży 150 wolontariuszy. Do zaopatrzenia punktów żywnościowych potrzeba kilku ciężarówek, samej wody organizatorzy musieli przygotować 15 ton!

Wydarzenie obsługują ratownicy medyczni, min. Maltańska Służba Medyczna z Krosna oraz dwie grupy GOPR - Bieszczadzka i Krynicka.

Łemkowyna będzie więc nie tylko imprezą sportową, lecz również wspaniałą promocją naszego miasta. Tworzą ją ludzie związani z Krosnem a jej przebieg zorganizowany jest w najdrobniejszych detalach.
Zobacz film z poprzedniej edycji


red., ŁUT | fot. ŁUT

 

Partnerzy portalu: