.

ROTOR przygotowuje się do Shell-Eco Marathon w Londynie

fot. Rotor Krosno fot. Rotor Krosno

ROTOR to Studenckie Koło Naukowe działające przy PWSZ w Krośnie. W jego skład wchodzą studenci z Instytutu Humanistycznego, Politechnicznego i Instytutu Zdrowia i Gospodarki.

- Tym, co nas wyróżnia, jest pasja do motoryzacji, pracowitość oraz różnorodność zespołu. Głównym celem naszej działalności jest poszerzanie technicznej wiedzy motoryzacyjnej oraz umiejętności z zakresu projektowania, obliczeń wytrzymałościowych oraz wytwarzania nowych konstrukcji pojazdów samochodowych - piszą o sobie członkowie Rotoru.

Poprawione

Studenci co roku startują w międzynarodowych zawodach Shell-Eco Marathon w Londynie. Zbudowali swój własny pojazd nazwany "Piłą".  W 2016 roku od 30 czerwca do 1 lipca po raz pierwszy startowali w konkursie, gdzie zajęli 9. miejsce.

Czym są zawody Shell-Eco Marathon?

Shell-Eco Marathon to konkurs przeznaczony dla młodych pasjonatów i przyszłych konstruktorów, którzy uczęszczają do szkół średnich, bądź też studiują na uczelniach wyższych na całym świecie. Polega on na zbudowaniu własnego pojazdu oraz przejechania nim jak najdłuższego dystansu na jednym litrze paliwa, bądź jednej kWh. Zwycięża zespół, który przejedzie najwięcej kilometrów ze wszystkich drużyn. W konkursie oprócz nagród za najlepszy i najbardziej ekonomiczny pojazd są także nagrody za projekt, bezpieczeństwo pojazdu, wygląd oraz promocję wydarzenia.
Pierwszą nagrodą w kategorii Prototype, w której startują studenci PWSZ, jest wręczenie trofeum podczas Ceremonii Wręczenia Nagród oraz nagroda pieniężna w wysokości 2 500 funtów.

Team Rotor Krosno obecnie pracuje nad udoskonaleniem konstrukcji. Na Fanpage'u Koła Studenckiego cały czas pojawiają się informacje na temat postępów w pracy. - W tym roku zastosujemy innowacyjne łożyska o znacznie miejszym oporze toczenia. Pracujemy również nad silnikiem, aby ustabilizowac jego nagrzewanie się, ze względu na to, że pracuje na etanolu, co jest dużo bardziej wymagającym paliwem niż benzyna - mówi Michał, student drugiego roku mechaniki budowy maszyn. Dzięki wsparciu firmy Ecumaster otrzymaliśmy nowy sterownik: EMU Black. Mamy nadzieję, że w połączeniu z nowym silnikiem pozwoli nam znacząco w tym roku zwiększyć dystans przejechany na 1l etanolu - piszą na Facebook'u członkowie zespołu. Shell Eco-Marathon 2017 odbędzie się w dniach 22-28 maja w Londynie. 

Studentów wspierają nauczyciele z PWSZ Krosno, firmy z okolic Krosna: Nowy Styl Group, Splast, Apla, Auto-Kram, Lasy Państwowe, Pomoc Drogowa www.Gex-Hol.pl, Unimetal Recycling, Glasmark, Podkarpacie - Przestrzeń Otwarta, Ecumaster a także kilka portali internetowych, w tym nasz, który objął patronat medialny nad tą świetną inicjatywą. Całej ekipie Team Rotor Krosno życzymy sukcesów i mocno trzymamy kciuki!

red., Rotor Krosno | fot. Rotor Krosno

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner