Czym jest "niska emisja" i jaka jest jakość powietrza w Krośnie

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Zły stan powietrza jest problemem w wielu polskich miastach - również w Krośnie. Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego wzrasta groźne dla zdrowia natężenie szkodliwych pyłów w powietrzu.

Jakość powietrza w Krośnie można śledzić w Internecie dzięki sensorom umieszczonym w kilku miejscach (KLIKNIJ, aby przejść na stronę AIRLY).

Bywa różnie - są dni, kiedy jest zadowalająca a nawet bardzo dobra, niekiedy jednak poziom niebezpiecznych pyłów jest bardzo wysoki lub nawet ekstremalny. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są pyły emitowane do atmosfery wprost z pieców i innych urządzeń grzewczych opalanych złej jakości paliwem.

Wszystkie urządzenia grzewcze, kotły, piece, kozy czy kominki opalane węglem czy drewnem emitują do atmosfery znaczne ilości szkodliwych substancji. Wiele z nich zatrzymuje się na wysokości do 40 metrów gdzie są najbardziej szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Jest to tzw. „niska emisja”. Kotły, które nie posiadaj automatycznego podajnika paliwa stwarzają także okazję do spalania odpadów komunalnych. Niestety ciągle wiele osób korzysta z tej okazji i spala w swoich piecach śmieci. Szczególnie wieczorami można wyczuć w powietrzy smród palonego plastiku i innych sztucznych materiałów.

Znaczące ilości szkodliwych substancji emitowanych jest szczególnie wtedy, kiedy wykorzystywane paliwo nie jest zbyt dobrej jakości, a system grzewczy jest przestarzały.

„Niska emisja” jest uznawana za jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób płuc, począwszy od uporczywego kaszlu, a kończąc na astmie oskrzelowej oraz chorobach niedokrwiennych serca. Najbardziej wrażliwą grupą osób są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby płuc (np. astmę).

red.

 

Partnerzy portalu:

beniaminek2020lostark-logojubiler-jaracz-logologoAnonseKrosnojasion24metkro