Misie Ratownisie – pluszaki na służbie pomocy poszkodowanym dzieciom

piątek, 24 listopad 2017 16:46
fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Akcja „Misie Ratownisie” to zbiórka maskotek, które trafią później do dzieci poszkodowanych w wypadkach. Zabawki mają pomóc służbom medycznym i policjantom w nawiązaniu kontaktu z najmłodszymi w czasie traumatycznych wydarzeń. Zbiórka trwa do 9 grudnia, a pluszaki można oddać w około 200 punktach w całym kraju.

R E K L A M A

To już kolejna edycja akcji „Misie Ratownisie” – jednak pierwsza na tak wielką skalę. Wcześniej maskotki były przekazywane jedynie do najbliższych jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, a także jednostek OSP KSRG. Maskotki mają być dla poszkodowanych dzieci zastępczym wsparciem po wypadku - szczególnie podczas wykonywania działań ratunkowych.

W tegoroczną edycję, oprócz wolontariuszy, zaangażowali się także przedstawiciele władz m.in. posłanka na Sejm – Joanna Frydrych, przedstawicielka Rady Miasta Krosna Pani Anna Dubiel, a także właściciele lokalnych firm i sami ratownicy.

W poprzednich edycjach akcji pluszaki zbierali tylko fani motoryzacji podczas nocnych spotów w Krośnie, Rzeszowie czy Sanoku. Były to jednodniowe zbiórki. – wspomina Artur Jabłoński, organizator akcji „Misie Ratownisie” – W tym roku postanowiliśmy zorganizować punkty odbioru maskotek na terenie całego Podkarpacia. Akcja trwa ponad dwa miesiące, więc mamy dużo więcej czasu. Warto wspomnieć, że udało się nam wyjść poza nasze województwo - mamy około 200 punktów zbiórki w całej Polsce.

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie tego rodzaju akcji? – Pomysł podsunęli mi znajomi strażacy z PSP w Krośnie. Sam również jestem strażakiem ratownikiem, dzięki czemu miałem okazję sprawdzić „misie ratownisie” w akcji – opowiada Artur Jabłoński – Był to wyjazd w styczniu do wypadku drogowego z udziałem dwójki dzieci w wieku 2,5 roku. Dzieci były w szoku przez co kontakt z nimi był utrudniony. Nie mogliśmy zdiagnozować odniesionych przez nie obrażeń. Dopiero gdy daliśmy dzieciom pluszaki, które zwróciły ich uwagę, mogliśmy przystąpić do dalszych działań.

Na chwilę obecną trudno określić ile maskotek zebrano. Zbiórka trwa do 9 grudnia – wtedy rozpocznie się zbieranie pluszaków z punktów oraz segregacja według wielkości i stanu. Na początku akcji zakładano zebranie 10 tyś. zabawek, co z pewnością zostanie zrealizowane. Po odpowiednim zmagazynowaniu, zabawki trafią do Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Granicznej oraz do jednostek OSP włączonych w Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy jak i OSP poza systemem.

Akcja „Misie Ratownisie” to, nie tylko zbiórka pluszaków, ale również pokazy w szkołach i przedszkolach. Podczas spotkań dzieci zapoznają się z technikami udzielania pierwszej pomocy, ale także specyfiką pracy strażaków. W czasie akcji z zakresu pomocy przedmedycznej przeszkolono blisko 3000 dzieci.

O powodzeniu akcji przesądziła przede wszystkim odpowiednia reklama w mediach społecznościowych oraz w telewizji i radiu, lecz także dobra wola wolontariuszy. – Jak widać jest dużo dobrych ludzi, którzy chcą pomagać i w razie potrzeby są w stanie się zmobilizować i dać z siebie 100%. Ta akcja jest na to dowodem – mówi z satysfakcją organizator Artur JabłońskiJuż myślimy o kolejnej edycji, jednak nie chcę zdradzać szczegółów.

red. Sławomir Farbaniec, fot. Krosno112.pl