KROSNO: Irlandczycy w Mechaniku

fot. ZSP3 Krosno "Mechanik" fot. ZSP3 Krosno "Mechanik"

Uczniowie, nauczyciele oraz opiekunowie projektu pn. „Wiedza w szkole, praktyka w firmie – europejski model wysokich kompetencji w zawodach nowoczesnych technologii”, mieli okazję jeszcze raz spotkać się z przedstawicielami firmy „Your International Training”, partnera projektu mobilnościowego z Irlandii, dzięki któremu 35 uczniów, 3 opiekunów oraz 13 nauczycieli w minione wakacje odwiedzili i zapoznali się z kulturą mieszkańców tej zielonej wyspy.

We wczesnych godzinach popołudniowych w ubiegły piątek tj. 1 bm. „Mechanik” gościł Paul`a Quinn - Business development Coordinator oraz Tarę Broslin - Managing Director na spotkaniu podsumowującym wspomniany projekt.

Dzięki realizowanym projektom już od ponad dwóch lat wiele się nauczyliśmy, zwłaszcza pod kątem kompetencji językowych stąd też postanowiliśmy całe spotkanie poprowadzić w języku angielskim. Nie zabrakło krótkich prezentacji oraz filmów, które przeniosły nas jeszcze raz do tego niezwykłego kraju. Każda z grup mobilnościowych projektu przygotowała dla gości oraz uczestników spotkania swoje wrażenia z pobytu w inny sposób: nauczyciele w postaci anglojęzycznej prezentacji, natomiast uczniowie w formie krótkiego filmu wraz z komentarzem do niego również w języku angielskim. Po spotkaniu goście chętnie oglądali pracownie i laboratoria zawodowe w naszej szkole, nie kryjąc zachwytu nad jakością oraz ilością wyposażenia techno-dydaktycznego, zwłaszcza w branży lotniczej.

Realizacja wspomnianego projektu powoli dobiega końca. Jest to już trzeci projekt mobilnościowy realizowany przez nas a skierowany do uczniów i nauczycieli Mechanika. Od 2015 roku w zagranicznych miesięcznych praktykach zawodowych lub dwutygodniowych stażach wakacyjnych uczestniczyło 91 uczniów oraz 12 opiekunów, w kursach oraz szkoleniach zawodowych brało udział 18 nauczycieli. Powiększa się również grupa partnerów zagranicznych i krajów europejskich, które odwiedziliśmy (Austria, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Hiszpania).

Dla uczniów i nauczycieli Mechanika chcemy więcej, dlatego już w lutym 2018 r. czeka nas nowe wyzwanie konkursowe, a nasze nowe pomysły dotyczące mobilności zagranicznych na pewno pozwolą nam się w dalszym stopniu rozwijać.

red., ZSP3 Krosno

 

Partnerzy portalu: