.

10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" 2018

Już niebawem Muzeum Rzemiosła w Krośnie otwiera wystawę premierową 10. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna". Z tej okazji oprócz wystawy premierowej organizatorzy przygotowali dwie wystawy towarzyszące. Pierwsza z nich prezentowana będzie w Wieży Farnej (Krosno, ul. Piłsudskiego 5). Została ona poświęcona tragicznie zmarłej artystce tkaniny i uczestniczce biennale - Annie Kobak-Pisowackiej. Druga ekspozycja jest prezentacją prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" znajdujących się w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Będzie można ją podziwiać w Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5).

WYSTAWA PREMIEROWA
10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2018
Galeria BWA w Krośnie, ul. Kolejowa 1
Wernisaż: 18.08.2018, godz. 11.30
Wystawa czynna do 14.09.2018

Konkurs skierowany jest do twórców profesjonalnych. Główne cele krośnieńskiego Biennale to nawiązanie do tradycji tkactwa lniarskiego w Krośnie i w regionie Karpat oraz eksponowanie w Krośnie dzieł powstałych na bazie lnu. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" spotkało się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ze strony artystów i krytyków sztuki. Krośnieńska impreza została nie tylko zauważona przez środowiska twórcze zajmujące się tkaniną, lecz przede wszystkim potraktowana jako konkurs o poważnej randze.
- Czujemy się dumni i wyróżnieni, że wybitni Artyści zajmujący się sztuką włókna chcą – czasami po wielekroć – prezentować swoje dzieła na krośnieńskim biennale lnu – mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Do dziesiątej – jubileuszowej edycji biennale wydarzenia zgłosiło się 92 artystów – w tym: 88 twórców do konkursu głównego a 4 adeptów tkaniny, reprezentujących najmłodsze pokolenie, przystąpiło do Konkursu DEBIUTY 2018. Zgłoszono ogółem 118 prac – w tym 5 w Konkursie DEBIUTY.

W jubileuszowej edycji wydarzenia, oprócz Polski, biorą udział twórcy z 11 krajów: Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina i Węgry. Wszystkie prace otrzymały wstępną, pozytywną kwalifikację do konkursu, co oznacza że zostały zachowane główne wymogi regulaminu – praca musi zawierać minimum 75% lnu w różnej postaci występowania oraz mieścić się w wymiarach: 25 – 60 cm.

18 sierpnia 2018, o godz. 11.30, w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy premierowej 10. edycji biennale „Z krosna do Krosna” połączone z ceremonią uhonorowania laureatów. Dwa dni przed wernisażem będzie miało miejsce posiedzenie Jury, które rozstrzygnie konkurs.

WYSTAWA TOWARZYSZĄCA
Anna Kobak-Pisowacka pro memoria

Wieża Farna, Krosno, ul. Piłsudskiego 5
Wernisaż: 16.08.2018, godz. 17.00
Wystawa czynna do 30.09.2018

Anna Kobak-Pisowacka urodziła się w 1950 roku w Krośnie. Absolwentka PLSP w Nałęczowie i PSSP w Kielcach. W zakresie tkactwa artystycznego kształciła się indywidualnie, ale właśnie to przyniosło jej największe uznanie. Przyjęta do ZPAP na podstawie twórczości. Ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Ośmiokrotnie brała udział w Międzynarodowym Sympozjum „Warsztat Twórczy – Kowary”. Jej prace znajdują się m.in. w Krośnie – PKO BP, Muzeum Rzemiosła, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, w Sanoku – Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu, w Gdyni – Centralne Muzeum Morskie Fregata, w Bardejowie (Słowacja) i w Łodzi - Centralne Muzeum Włókiennictwa. Otrzymała nagrody i wyróżnienia m.in.: Nagroda Wojewody Krośnieńskiego II stopnia, I Nagroda na I Międzynarodowym Triennale Tkackim, Rzeszów (1994), II Nagroda na wystawie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”, BWA w Rzeszowie (1996), wyróżnienie w I Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, Muzeum Rzemiosła w Krośnie (2000) i inne. Uprawiała twórczość w zakresie tkactwa artystycznego. Zajmowała się też rzeźbą i rysunkiem pastelowym. Zginęła tragicznie w 2003 roku. Spoczywa na cmentarzu w Zręcinie koło Krosna.

- Wystawa prac Anny Kobak-Pisowackiej, którą przygotowaliśmy przy okazji jubileuszu 10. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” nie jest niestety pełną prezentacją pozostawionych przez Nią dzieł – mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Ekspozycja oparta jest głównie o tkaniny, które udostępnił brat artystki – Henryk Kobak i Jerzy Pisowacki. Ponadto wystawa uzupełniona jest o prace ze zbiorów: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz z prywatnych kolekcji.
- Zginęła tragicznie pod kołami samochodu, 12 kwietnia koło jej domu w Zręcinie. Dla tej wielkiej Artystki cisza nastała. Ale nam nie wolno milczeć o stworzonym przez Nią Pięknie. O Jej dobroci. - tak żegnał Annę Kobak-Pisowacką poeta Jan Tulik („Nasz Głos”, 17.04.2003). Wystawa jest hołdem złożonym Artystce – pro memoria .

Wystawa Anna Kobak-Pisowacka pro memoria czynna będzie od 17 sierpnia do 30 września 2018r (z wyjątkiem poniedziałków) w Wieży Farnej (Piłsudskiego 5). Bilety
w cenie: 6 zł (normalny) i 4zł (ulgowy) do nabycia w kasie przy Wieży Farnej.
Wernisaż 16 czerwca, godz. 17.00 - wstęp wolny.

WYSTAWA TOWARZYSZĄCA
9 x „Z krosna do Krosna”
Wystawa prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej
Piwnica PodCieniami, Krosno, Rynek 5
Wernisaż: 16.08.2018, godz. 18.00
Wystawa czynna do 30.09.2018

Kiedy w 2000 r. Muzeum Rzemiosła przystępowało do organizacji pierwszej edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, nikt nie spodziewał się, że 18 lat późnej będzie się cieszyć z posiadania pokaźnej, unikalnej kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Wśród nazwisk autorów prac – darczyńców należy wymienić z pewnością te, które nierozerwalnie związane są z fenomenem Polskiej Szkoły Tkaniny Artystycznej – zjawiskiem rozkwitu przypadającym na lata 60. i początek lat 70. XX w. – Maria Teresa Chojnacka, Barbara Falkowska, Kazimiera Gidaszewska, Urszula Kołaczkowska, Dobrosława Kowalewska, Krystyna Mieszkowska-Dalecka, prof. Wojciech Sadley, Adela Szwaja, Krystyna Wojtyna-Drouet.
Krośnieńska Kolekcja Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” jest zbiorem szczególnym. Najważniejszymi jej wyróżnikami są: tworzywo i wielkość – 75% lnu w dowolnej postaci występowania i wymiary zwierające się pomiędzy 25 a 60 cm. Być może trudno spotkać we współczesnych kolekcjach podobną reprezentację artystycznej tkaniny lnianej. Len jest tworzywem przede wszystkim naturalnym, które staje się coraz trudniejsze do zdobycia dla artystów, szczególnie w postaci włókna – można zatem powiedzieć, że powszedni i powszechny dawniej surowiec urósł do rangi ekskluzywnego tworzywa artystycznego. Ponadto średni format tkanin w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie doskonale wypełnia lukę pomiędzy tkaninami dużego formatu i miniaturami tkackimi, którymi charakteryzują się kolekcje należące do Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (Międzynarodowe Triennale Tkaniny) czy Muzeum Miasta Gdyni (Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej).
Znaczna część obiektów w kolekcji „Z krosna do Krosna” została wykonana tradycyjnymi technikami tkackimi, co również podnosi rangę zbioru. Fakt bogatych, sięgających średniowiecza, tradycji lniarskich miasta podkreśla wartość i zasadność gromadzenia oraz systematycznego powiększania kolekcji artystycznej tkaniny lnianej przez Muzeum Rzemiosła – bo przecież Krosno jest najlepszym miejscem dla lnu…

Uroczyste otwarcie wystawy 9 x „Z krosna do Krosna” odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5) – wstęp wolny.
Wystawa będzie czynna od 17 sierpnia do 30 września 2018r. Bilety w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

Wydarzenie można śledzić na oficjalnej stronie: www.len.muzeumrzemiosla.pl oraz na profilu na Facebooku: International Artistic Linen Cloth Biennial "Z krosna do Krosna"

Muzeum Rzemiosła w Krośnie po raz drugi powierzyło zaprojektowanie oficjalnego motywu Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” polskiemu artyście fotografikowi, ilustratorowi książek, autorowi projektów graficznych – Andrzejowi Pilichowskiemu-Ragno.
Patronat honorowy na 10. MBATL „Z krosna do Krosna” 2018 sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl i Prezydent Miasta Krosna – Piotr Przytocki. 
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP Kultura, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów S.A. oraz Portal Krosno24.pl.
Wydarzenie jest realizowane przy pomocy finansowej Gminy Miasto Krosno.

red.

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner