25 mln zł dla przedsiębiorców na rozwój i inwestycje w Podkarpackim

fot. Pexels fot. Pexels

Z nowej puli 25 mln zł niskooprocentowanych pożyczek unijnych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego.

Pieniądze pozyskane w ramach współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego z Urzędem Marszałkowskim województwa podkarpackiego mają być przeznaczone na rozwój i realizację inwestycji przez przedsiębiorców działających na terenie Podkarpacia.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w minioną środę podpisał 2 umowy z Instytucją Finansującą Lubelską Fundacją Rozwoju (LFR). Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencyjnego finansowania zakupu m.in. maszyn i urządzeń, nieruchomości i innych środków trwałych na łączną kwotę 25 mln zł. Jest to już kolejna transza środków, które przekazuje BGK do Funduszu Pożyczkowego LFR.

- To bardzo atrakcyjna forma finansowania przedsiębiorstw z naszego regionu. Zdajemy sobie sprawę, że częstą barierą w rozwoju firm jest brak wystarczającego kapitału na inwestycje, dlatego nowa pula środków doskonale wypełni lukę na rynku w zakresie finansowania inwestycji w naszym regionie w segmencie MŚP. Zachęcam przedsiębiorców do sięgania po pożyczki tym bardziej, że są one nisko oprocentowane z pomocą de minimis, bez opłat i prowizji - powiedział Marek Nowak Dyrektor Regionalny Funduszu LFR w Rzeszowie.

Z pożyczek na zakup maszyn produkcyjnych, budowlanych lub środków transportu, lokali użytkowych, handlowych lub innych środków trwałych przeznaczonych na rozwój działalności produkcyjnej, usługowej lub handlowej mogą skorzystać firmy z sektora MŚP działające na terenie woj. podkarpackiego. 

Nawet 1,2 mln zł dla jednego przedsiębiorcy. Nowością w tym instrumencie jest znacznie wyższa maksymalna kwota pożyczek wynosząca nawet do 600 tys. zł przy zakupie nowych środków trwałych z okresem spłaty nawet do 7 lat. W przypadku używanych maszyn można skorzystać do 300 tys. ze spłatą do 5 lat. Należy podkreślić, że oprocentowanie pożyczek jest znacznie niższe od rynkowego i wynosi tylko 1,85%, bez opłat i jakichkolwiek prowizji. Jeden przedsiębiorca może skorzystać z dwóch pożyczek, dzięki temu może uzyskać nawet 1,2 mln zł z wyjątkowo niskim oprocentowaniem wynoszącym tylko 1,85% w skali roku. Jak podkreślono, brak jakichkolwiek prowizji i opłat oraz korzystne oprocentowanie
może być dla przedsiębiorców bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytów komercyjnych, tym bardziej, że część przedsiębiorców napotyka spore trudności w pozyskaniu finansowania na rynku komercyjnym.

- Naszą misją jest wspieranie rozwoju przedsiębiorców mikro, małych i średnich, dlatego bezpłatnie pomagamy przedsiębiorcom przy wszelkich formalnościach w uzyskaniu preferencyjnych środków. Dodatkowo uruchomiliśmy specjalny numer telefonu informacyjnego 17 853 59 17 pod którym przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje jak sprawnie złożyć wniosek i pozyskać niskooprocentowany kapitał na rozwój - dodaje Marek Nowak z Oddziału LFR w Rzeszowie.

Pulę 25 mln zł wśród zainteresowanych podmiotów rozdysponuje Rzeszowski Oddział Lubelskiej Fundacji Rozwoju, w którym przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego w ostatnich miesiącach skorzystali już z 92 pożyczek na kwotę ponad 14 mln zł.
- Nadal przyjmowane są wnioski z poprzedniej puli, ale środków jest coraz mniej, więc warto przyspieszyć decyzję o inwestycji szczególnie przed końcem roku, gdzie dodatkową korzyścią będzie możliwość jednorazowej amortyzacji środka trwałego i obniżenie podstawy do opodatkowania za 2018 r. – dodał Marek Nowak z LFR w Rzeszowie.

Materiały prasowe LFR

 

Partnerzy portalu: