.

Powstanie Związek Gmin im. Ignacego Łukasiewicza, Karola Klobassy-Zrenckiego i Tytusa Trzecieskiego

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Po zaprzysiężeniu nowych władz samorządowych powstanie Związek Gmin im. Ignacego Łukasiewicza, Karola Klobassy-Zrenickiego, Tytusa Trzecieskiego, jako związek międzygminny, w którego skład będzie wchodzić 7 gmin powiatu krośnieńskiego: gminy Dukla, Miejsce Piastowe, Chorkówka, Jedlicze, Jaśliska, Krościenko Wyżne oraz Korczyna.

Związek gmin to pomysł na współpracę i wspólną realizację zadań związanych z rozwojem gospodarczym i turystycznym gmin opartym na dziedzictwie historycznym terenów tzw. kolebki przemysłu naftowego.

We wtorek, 30 października przy Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli wicewojewoda Lucyna Podhalicz, Dorota Chilik wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego (niebawem wójt Gminy Miejsce Piastowe), Andrzej Bytnar burmistrz Gminy Dukla, nowi wójtowie: Mateusz Liput z Krościenka Wyżnego, Grzegorz Węgrzynowski z Chorkówki oraz kandydat na wójta Gminy Korczyna Tadeusz Pelczar. W konferencji brał udział również Tomasz Środa - przedstawiciel ORLENu.

- Związek Gmin to jest moc, którą możemy wykorzystać we wspólnej strategii rozwoju turystyki i gospodarczej naszych gmin i powalczyć o ważne inicjatywy, które mogą być zrealizowane w najbliższej pięcioletniej perspektywie finansowej - mówiła Dorota Chilik - inicjatorka i pomysłodawczyni Związku Gmin.

- Współpraca pomiędzy administracją rządową, a samorządem wojewódzkim jest bardzo ważna, aby była synergia, która będzie działać na rzecz rozwoju. Ta inicjatywa jest bardzo ciekawa i będziemy patrzeć na nią, jeżeli pojawią się środki to chętnie ją wesprzemy  - mówiła Lucyna Podhalicz.

Głos zabrał również Andrzej Bytnar, burmistrz Dukli - Jest to dla nas wielkie wyzwanie, ale za tym idzie wielkie pobudzenie turystyki. Już obecnie współpracujemy z gminą Jedlicze i panią burmistrz Jolantą Urbanik oraz z gminą Jaśliska i wójtem Adamem Dańczakiem z którymi realizujemy duże projekty i współpraca układa się znakomicie. 

- Gmina Korczyna od dawna związana jest z wydobyciem ropy naftowej, tutaj mam na myśli Węglówkę. Dla gminy Korczyna oznacza to też rozwój nowych tras turystycznych oraz rozwój infrastruktury noclegowej - mówi kandydat na wójta gminy Korczyna Tadeusz Pelczar.

Najważniejszym celem Związku będzie ochrona, ożywienie oraz uzbrojenie w infrastrukturę turystyczną (ścieżki rowerowe, spacerowe, mała infrastruktura turystyczna) terenów krośnieńskich gmin. - Realizacja projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków UE oraz dążenie do powstania Fili Centrum Nauki im. I Łukasiewicza to główny cel związku w przekonaniu wojewódzkich władz samorządowych - dodała Dorota Chilik.

red. fot. Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu: