.

SZPITAL KROSNO: Innowacyjne zabiegi chirurgiczne

fot. Tomasz Jefimow fot. Tomasz Jefimow

Mniej bólu i powikłań pooperacyjnych to główny kierunek poszukiwanych rozwiązań przez podkarpackich chirurgów, którzy 25 października br. szkolili się pod okiem łódzkiego chirurga dr. n. med. Jacka Cywińskiego w zakresie chirurgii laparoskopowej przepuklin pachwinowych metodą TEP i TAPP.

Warsztaty laparoskopowe odbyły się na bloku operacyjnym krośnieńskiego Szpitala. Uczestniczyli w nich chirurdzy z Krosna, Jasła, Niska, Brzozowa, Przemyśla, Sanoka oraz ze Stalowej Woli. Pokazowe zabiegi przeprowadził chirurg dr n. med. Jacek Cywiński z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi.

- Od kilku lat w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej krośnieńskiego Szpitala zabiegi laparoskopowe przepuklin pachwinowych były wykonywane dość sporadycznie ze względów ekonomicznych. Obecnie technika przeszła dużą ewolucję i koszty tych zabiegów są porównywalne z kosztami operacji klasycznych. Ta procedura stała się atrakcyjna i poszukiwana przez pacjentów. Na warsztaty zaprosiliśmy lekarzy, którzy chcą specjalizować się w tej nowatorskiej metodzie – informował organizator warsztatów dr n. med. Wojciech Wroński – kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej oraz prezes Podkarpackiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Pokaz zabiegów laparoskopowych wpisuje się w trend jakim jest rozwój technik mało inwazyjnych w chirurgii, a w tym kierunku chcą podążać lekarze z Oddziału Chirurgii krośnieńskiego Szpitala. – Operacje laparoskopowe coraz bardziej zyskują na popularności i będą stale rozwijane, to przyszłość chirurgii – dodaje dr Wroński. Zalety stosowania tej metody są znaczące: mała inwazyjność, szybki powrót pacjenta do sprawności, skrócony czas pobytu pacjenta w szpitalu.

Zabiegom pokazowym zostało poddanych czterech pacjentów aktywnych zawodowo i fizycznie, którzy w krótkim czasie chcą wrócić do sprawności. Pacjenci po przeprowadzonych zabiegach na drugi dzień zostali wypisani do domu.

red. Szpital Krosno, fot. Tomasz Jefimow

 

Partnerzy portalu: