.

Krosno Glass, czyli krośnieńskie huty szkła wracają w polskie ręce

Prezes Krosno Glass SA, Paweł Szymański przejął wszystkie akcje krośnieńskiej huty od funduszu Coast2Coast. Transakcja została sfinalizowana na początku lutego. Paweł Szymański zarządzał spółką od ponad dwóch lat. Zamierza kontynuować strategię jej rozwoju na lata 2018-2023.

Transakcja została zrealizowana w drodze wykupu menedżerskiego (MBO). Oznacza to, że kupującym udziały w firmie jest jeden lub kilku jej dotychczasowych menedżerów, którzy w tym celu mogą korzystać z finansowania dostarczonego przez partnerów lub kredyt bankowy.

Właścicielem 100% akcji Krosno Glass została zarejestrowana w Polsce spółka należąca do Pawła Szymańskiego. Prezes krośnieńskiej huty sfinansował wykup w części ze środków własnych oraz finansowania dłużnego (w postaci emisji obligacji) pozyskanego od funduszu współzarządzanego przez CVI Dom Maklerski i Noble Funds TFI. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Spółką nadal zarządzać będzie jej dotychczasowy prezes oraz Robert Zaklika, wiceprezes ds. operacyjnych. – „W ciągu ostatnich dwóch lat Krosno Glass przeszło wielką przemianę. Po reorganizacji i pierwszych inwestycjach, dziś jest stabilną firmą, która systematycznie zwiększa przychody i rentowność, przekraczając średnią w branży” – powiedział prezes.
„Jestem dumny z tego, co do tej pory osiągnęliśmy. Pierwsze rezultaty strategii, jak relaunch marki, przebudowa oferty i reorganizacja sprzedaży zostały bardzo przychylnie przyjęte przez naszych partnerów i klientów. Przed nami rok transformacji w obszarze produkcji i kolejne inwestycje w logistykę oraz markę KROSNO. Bardzo się cieszę, że będę nadal osobiście nimi kierować” – dodał Paweł Szymański.

Coast2Coast Capital zainwestował w hutę w sierpniu 2016 r., kończąc trwający ponad 7 lat okres upadłości likwidacyjnej Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO SA. Zamiar sprzedaży spółki ogłosił na początku ubiegłego roku. – „Rozmawialiśmy z kilkoma zainteresowanymi nabyciem spółki, którzy proponowali dobre warunki finansowe. Ostatecznie, mając na uwadze kontynuację dotychczasowej strategii, postanowiliśmy przekazać hutę w najlepsze ręce, czyli dotychczasowego prezesa” – podsumował Adam Pietruszkiewicz, zarządzający funduszem Coast2Coast w Polsce.

Przed przejęciem przez Coast2Coast huta notowała roczne na poziomie około 220 mln zł. W 2018 r. przychód Krosno Gass wyniósł 247 mln zł.
– „Hutę Krosno Glass znamy i obserwujemy od dłuższego czasu, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć długiem wykup menedżerski, dokonany przez jej zarząd. Uważamy, że realizowany obecnie plan modernizacji zakładu oraz ambitna strategia zakładająca umocnienie marki KROSNO, przełożą się na znaczący wzrost wyników” – powiedział Marcin Leja, dyrektor zarządzający w CVI Dom Maklerski.

– „Standardowo fundusze wspólzarządzane przez CVI Dom Maklerski oraz Noble Funds TFI dostarczają finansownie dłużne na okres 3 do 5 lat. Podobnie jest w przypadku Krosna. Bazując na doświadczeniu zdobytym w ponad 500 transakcjach dłużnych zrealizowanych w regionie CEE od 2012 r., chcemy aktywnie wspierać zarząd w opracowywaniu i realizowaniu strategii, a także w optymalizacji struktury finansowania” – dodał Paweł Jacel, dyrektor inwestycyjny w CVI odpowiedzialny za projekt.

Od 2017 r. Krosno Glass prowadzi kompleksową modernizację zakładu, która ma na celu odnowienie i zwiększenie mocy produkcyjnych. Do tej pory przeprowadziła remont dwóch pieców do ręcznego wyrobu szkła (tzw. wanny W-21 i W-22), a także automatyzację części procesów wspierających produkcję w całym zakładzie. Obecnie trwa remont kapitalny jednego z największych w Europie pieców do mechanicznej produkcji szkła – wanny W8.

W lutym ruszy modernizacja kolejnej z 11 linii do produkcji mechanicznej szkła, a w połowie roku spółka przeprowadzi remont kapitalny pieca W5, w tym uruchomi w jego obrębie zupełnie nową linię do produkcji kieliszków. Trwają też przygotowania do budowy kompleksu logistycznego na terenie zakładu Krosno Glass na Podkarpaciu. Wartość wszystkich inwestycji przewidzianych w strategii do roku2023 wyniesie nawet do 200 mln zł.

________________
Krosno Glass:
Krosno Glass SA jest jednym z największych producentów szkła użytkowego w Polsce, a także cenionym dostawcą na ponad 70 światowych rynkach. Wytwarza szkło formowane tradycyjną metodą ręczną oraz mechanicznie, o różnorodnym przeznaczeniu: do alkoholi, napojów, do serwowania potraw, a także szkło dekoracyjne i prezentowe. Firma sprzedaje produkty pod marką własną KROSNO, jak również realizuje zamówienia dla uznanych firm i globalnych liderów rynku. Produkty Krosno Glass powstają w hucie w południowo-wschodniej Polsce.
Więcej informacji na www.krosno.com 

red. fot. KrosnoGlass

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner