Trwa VII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki [FOTO]

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Do piątku 22 marca trwa VII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” im. Stanisława Staszica w Krośnie. 

Festiwal jest adresowany do młodzieży szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych Miasta Krosna, Powiatu Krośnieńskiego i sąsiednich powiatów, podczas którego zaplanowano szereg atrakcji dla odwiedzających, a dla młodzieży szkolnej udział w licznych eksperymentach naukowych i laboratoryjnych.

Przez dwa dni będą prowadzone zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia i pokazy w nowej niezwykle atrakcyjnej formule. W tym roku po raz pierwszy są obecne także firmy lotnicze jak LOT AMS i Linetech. Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu są ciekawe wystawy uczelni wyższych technicznych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych, a także przedsiębiorstw. Odbywają się wykłady i warsztaty popularno-naukowe kierowane głównie do młodzieży szkolnej.

- Poprzez realizowanie idei Festiwalu, pragniemy nieustannie ożywiać naukę, dzięki której można poznawać świat poprzez zabawę, eksperymenty i udowadniać, że nauka nie musi być nudna i że nie musi być poprzedzona stresem dla poznawania otoczenia i zjawisk towarzyszących nam na co dzień - mówią organizatorzy - Ponadto, pragniemy młodzieży pokazywać zawody nowoczesnych technologii, wskazywać kwalifikacje i kompetencje, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną przyszłą karierę zawodową. Pragniemy pokazywać świat wymagań ale też pokazywać instrumenty, które pozwolą młodemu pokoleniu ten świat kształtować. Dlatego nasza idea wyprzedzania przyszłości ma polegać na tym aby uczyć jak samemu tę przyszłość kształtować. Przy okazji pokazujemy kluczowe kompetencje przydatne na co dzień w każdej dziedzinie gospodarki aby z uśmiechem i bez obaw móc spoglądać także w swoją zawodową przyszłość.

Atrakcją Festiwalu będą warsztaty ćwiczeniowe i laboratoryjne organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zapraszamy także do Astronomicznego Planetarium.

W Mechaniku zakończył się VII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

W dniach 21 – 22 marca 2019 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” im. Stanisława Staszica w Krośnie odbył się VII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki.

Festiwal był adresowany do młodzieży szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych Miasta Krosna, Powiatu Krośnieńskiego i sąsiednich powiatów, podczas którego zaprezentowano szereg atrakcji dla odwiedzających, a dla młodzieży szkolnej udział w licznych eksperymentach naukowych i laboratoryjnych.

W tym roku zaprezentowano nową formułę Festiwalu gdzie przez dwa dni były prezentowane eksperymenty, zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia dydaktyczne i pokazy nie tylko o charakterze naukowym.

Festiwal rozpoczął się 21 marca br. o godz. 9.00 gdzie dyrektor Bogdan Adamski przywitał zaproszonych gości, młodzież szkolną, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli firm i uczestników Festiwalu, którzy przygotowali swoje ekspozycje i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Pan Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Pan Mirosław Mańkowski – starszy wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty (w imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty). Na inauguracji goszczono Festiwalu Pana Zbigniewa Kubita – Przewodniczącego Rady Miasta Krosna, Pana Franciszka Tereszkiewicza - Kanclerza PWSZ w Krośnie, Panią Agnieszkę Woźniak – dyrektora Instytutu Politechnicznego PWSZ w Krośnie, Panią Reginę Chrzanowską – dyrektora PUP w Krośnie, Panią Lucynę Nawrocką – dyrektora Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Krośnie, Panią Małgorzatę Gancarz – dyrektora Krosno Glass SA oraz przedstawicieli innych firm i instytucji. Następnie goście oraz dzieci i młodzież szkolna rozpoczęli zwiedzanie ekspozycji i odwiedzanie laboratoriów, gdzie były przewidziane ćwiczenia i zabawy „aby nauka nie była nudna”. Dużą popularnością cieszyło się Mobilne Planetarium oraz pokazy z dziedziny robotyki, automatyki, chemii, fizyki, nauk przyrodniczych, lotnictwa przygotowane przez firmy lotnicze LOT AMS, Linetech i Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu były ciekawe wystawy i zajęcia uczelni wyższych technicznych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych, a także przedsiębiorstw. Poprzez realizowanie idei Festiwalu, pragnęliśmy nieustannie ożywiać naukę, dzięki której można poznawać świat poprzez zabawę, eksperymenty i udowadniać, że nauka nie musi być nudna i że nie musi być poprzedzona stresem dla poznawania otoczenia i zjawisk towarzyszących nam na co dzień. Ponadto, chcieliśmy młodzieży pokazywać zawody nowoczesnych technologii, wskazywać kwalifikacje i kompetencje, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną przyszłą karierę zawodową. Chcieliśmy pokazywać świat wymagań ale też pokazywać instrumenty, które pozwolą młodemu pokoleniu ten świat kształtować.

- Mamy nadzieje, że Festiwal spełnił swoje cele i rozumiejąc oczekiwania dzieci i młodzieży szkolnej postaramy się nowe „elementy” zastosować i przygotować na  VIII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki w marcu 2020 r. - mówią na Organizatorzy.

red. fot. Krystian Janas

Galeria

 

Partnerzy portalu: