.

ISKRZYNIA: Otwarto Park Energii Słonecznej

fot. Michał Niżnik - Krosno112.pl fot. Michał Niżnik - Krosno112.pl

CIEKAWOSTKA. Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Częstochowskiej w Iskrzyni uroczyście otwarto w sobotę 23 marca. 

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w oficjalnym otwarciu i poświęceniu farmy fotowoltaicznej wraz z towarzyszącą infrastrukturą w sobotnie przedpołudnie, w Iskrzyni, w gminie Korczyna.

Park Energii Słonecznej to projekt dofinansowany w ramach osi priorytetowej III Czysta energia, działania 3.1 Rozwój OZE – konkurs ogólny RPO WP 2014 - 2020. Koszt całej inwestycji to 986 729,33 zł, a koszt wnioskowanego dofinansowania wyniósł 681 843,62 zł. 

Farma będzie prowadzona przez spółkę "Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Częstochowskiej w Iskrzyni Sp. z o.o.".

Instalacja ta ma moc 200Kw. Przychody z niej generowane będzie czerpała parafia. W inwestycji chodziło również o wykorzystane gruntów należących do parafii, które nierzadko są pozostawione odłogiem. Park energetyczny jest częścią klastrów energetycznych rozmieszczonych w całym województwie podkarpackim. Na terenie 21 powiatów zostały powołane klastry energetyczne, które w ramach programu obywatelskiego mają wspomagać energetyczne bezpieczeństwo kraju. Parafialna instalacja fotowoltaiczna jest jednym z wytwórców wchodzących w jej skład.

W chwili obecnej trwają rozmowy z ministerstwem energetyki polegające na wypracowaniu wzorcowego modelu działania tych klastrów energetycznych. W razie awarii sieci energetycznych powiat posiadający takie klastry stałby się energetycznie niezależny. Również ceny energii stałyby się niższe, ponieważ koszt jej produkcji w takich parkach jest dużo niższy, niż prąd produkowany w konwencjonalnych elektrowniach w naszym kraju. Do końca tego roku na terenie naszego województwa, przy parafiach ma powstać 60 takich instalacji. Z racji, iż nasze województwo jest jednym z najbardziej nasłonecznionych województw w Polsce, instalacja ta ma produkować szacunkowo 148 MWh rocznie co przekłada się na zyski wynoszące około 50-60 tys. złotych w skali roku.

red. fot. Michał Niżnik

 

 

Partnerzy portalu: