.

Drewniany domek na działkę

Coraz więcej ludzi inwestuje w działki poza miastem. Posiadanie własnego miejsca blisko natury jest idealnym sposobem na weekendowe wypoczywanie po ciężkim tygodniu pracy. Aby odpoczynek był efektywny, na działce przydałoby się również odpowiednie lokum, które będzie zaciszne, wygodne, ładne oraz nie będzie burzyło harmonii z naturą. Mowa, oczywiście, o domku letniskowym. Najlepsze domki na działkę wydają się być z drewna, ponieważ spełniają wszystkie wcześniej wymienione aspekty. Dodatkowym atutem drewnianego domku na działkę jest ekologia, która jest bardzo istotna nie tylko w skali lokalnej, ale i globalnej. Jedną z wiodących firm, która zajmuje się projektowaniem, sprzedażą oraz montażem drewnianych domków, jest Eko Architektura z Białegostoku. Dyrektor tej firmy, Przemysław Balcewicz, zgodził się na rozmowę, w której przybliża nam zagadnienie drewnianych domków na działkę oraz sukces jego przedsiębiorstwa.

Dlaczego akurat domki z drewna?
Głównym czynnikiem jest ekologia, na którą szczególnie stawiamy w naszej firmie. Drewno jest odnawialnym surowcem budowlanym - w praktyce wygląda to tak, że za jedno wycięte drzewo, z którego uzyskujemy materiał, sadzimy dwa nowe. Dodatkowo proces obróbki drewna wykorzystuje o wiele mniej energii, niż w przypadku obróbki betonu czy cegły. Zresztą, nie tylko nasza firma korzysta z dobrodziejstw drewna, jest też wiele pozytywów dla naszych klientów. Atuty te zaczynają się już przy montażu, który jest stosunkowo szybkim procesem. Drewno jest też naturalnym termoizolatorem, więc przy budowie domków letniskowych czy domków na działkę, nie jest konieczne instalowanie nadmiernych ociepleń. I wiadomo, szybki montaż i brak nadmiernego ocieplenia, korzystnie wpływa na cenę dla klienta. Drewniany domek na działce idealnie wkomponowuje się w przyrodę zarówno tę nadmorską, czy górską, bo leśnej nawet nie trzeba wspominać. Taki domek zapewnia kojące otoczenie. Z badań wynika, że naturalny kolor drewna wpływa pozytywnie na stan psychiczny człowieka i uspokaja system nerwowy. Dzięki temu, tworzą się idealne warunki do odpoczynku.

Czyli drewniany domek na działce zapewnia regenerację i jest prozdrowotny?
Dokładnie. Drewno, które stosujemy - iglaste - zawiera w sobie żywicę z olejkami eterycznymi. Te pozytywnie wpływają na drogi oddechowe i płuca. Wewnątrz naszych domków panuje także naturalna wilgotność powietrza. Drewno ma to do siebie, że pochłania nadmiar wilgoci, a gdy powietrze zaczyna się osuszać, to ten nadmiar jest z powrotem oddawany. Dlatego w naszych domkach powietrze nigdy nie jest za suche lub zbyt wilgotne. Dzięki tej właściwości drewna, o wiele łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Do tego dochodzi jeszcze elektrostatyczna właściwość drewna. Chodzi o to, że w pomieszczeniach zbudowanych z drewna nie unosi się kurz, a co za tym idzie - drewniany domek jest idealny dla osób, które borykają się z alergiami.

Same plusy, ale czy drewno jest trwałym budulcem?
Oczywiście. Drzewa iglaste, które stosujemy do budowy domków na działkach czy altanek ogrodowych są wytrzymałe. Do budowy używamy głównie sosen i jodeł z północnego regionu, których wilgotność wynosi jedynie około 14-18%. Domki projektujemy też tak, żeby do wszystkich drewnianych elementów był dostęp powietrza. Wietrzenie drewna jest niezbędne dla jego długiej żywotności. Podobnie, jak zadbanie o to, żeby na żadnym drewnianym elemencie nie osadzała się woda. Zbudowaną już konstrukcję drewnianą trzeba również koniecznie zaimpregnować i pomalować. Jeżeli wszystkie te elementy zostały zachowane, to drewniany domek na naszej działce będzie stał bardzo, bardzo długo.

krosno112-gorzowianin-letniskowe-od-producenta

Co zrobić, gdy się już zdecydujemy na drewniany domek na działce?
Przede wszystkim zapraszam na naszą stronę internetową (domkiekoarchitektura.pl). Nasze doświadczenie i lata praktyki doprowadziły do tego, że mamy już gotowych ponad 70 projektów domków na działkę i altan działkowych oraz ponad 40 projektów domków letniskowych. Pierwszym krokiem jest, oczywiście, wybór modelu. Jeżeli żaden z gotowych projektów się nie spodoba, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby się z nami skontaktować - wykonujemy także indywidualne projekty i zamówienia. Wszystkie standardowe domki, czyli te z gotowych projektów na naszej stronie, produkujemy i instalujemy w 4-6 tygodni. Zamówienia indywidualne mogą potrwać nieco dłużej, wszystko zależy od skomplikowania projektu. Po montażu domku na działce, należy go jeszcze tylko zaimpregnować oraz pomalować. I tak naprawdę, to już wszystko. Później można się już tylko cieszyć swoim ekologicznym domkiem i korzystać z jego prozdrowotnych właściwości przez wiele, wiele lat.

Podsumowując...
Drewniany domek na działce to idealna inwestycja nie tylko ze względu na ekologiczny aspekt budulca, ale również ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości. Przypomnijmy:
• olejki eteryczne w żywicy drzewa pozytywnie wpływają na drogi oddechowe i płuca
• naturalny kolor drewna wpływa kojąco na psychikę i nerwy
• drewno jest naturalnym regulatorem wilgoci w pomieszczeniach
• właściwości elektrostatyczne drewna uniemożliwiają unoszenie się kurzu wewnątrz (idealne rozwiązanie dla alergików)
• drewno jest naturalnym termoizolatorem, co wpływa na optymalną temperaturę w pokojach
Budowa drewnianego domku jest również stosunkowo tania i szybka, a konstrukcja przetrwać może wiele lat. Korzyści płynące z posiadania takiego domku na działce wpływają na wyobraźnię i zdecydowanie zachęcają do inwestycji. Zanim się obejrzymy, nasza działka może zamienić się w ekologiczną ostoję blisko natury, a czego więcej trzeba do idealnego odpoczynku?

artykuł sponsorowany

 

Partnerzy portalu: