Dąb Jagiellon z Rzepnika - zagłosuj na Drzewo Roku 2019

fot. Gmina Wojaszówka fot. Gmina Wojaszówka

Ruszyła kolejna edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Wybranych zostało 16 drzew, a wśród nich Dąb Jagiellon z Rzepnika w Gminie Wojaszówka.

Przez cały czerwiec na stronie Klubu Gaja www.drzeworoku.pl można oddać swój głos na najciekawsze drzewo konkursu Drzewo Roku 2019. W plebiscycie decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. To przecież ludzie często nadają drzewom imiona, sadzą je z okazji różnych wydarzeń, odpoczywają w ich cieniu, bronią przed wycinką. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od głosów!

16. drzew-finalistów tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zostało wyłonionych przez jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin i zarazem miłośników drzew, spośród blisko 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wybierzemy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju. Zwycięzca internetowego plebiscytu będzie reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2020!

- W tegorocznej edycji konkursu tradycyjnie już znalazły się dęby i lipy, często nawiązujące swoją historią do 100 –ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy także ciekawe drzewa owocowe, takie jak grusza, morwa czy bez czarny. O zwycięstwo rywalizuje również jeden z najstarszy i najgrubszy grabów w Polsce, dwie sosny i kasztanowiec. Wszystkie drzewa łączą piękne, wzruszające, a czasem zabawne historie, które integrują lokalną społeczność i są częścią naszej kultury i historii - mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Dąb Jagiellon jest najstarszym drzewem znanym społeczności Gminy Wojaszówka. Rośnie na niewielkim wzniesieniu w pobliżu zabytkowej cerkwi grekokatolickiej p.w. Św. Paraskewy. Imię drzewa związane jest  prawdopodobnie z dziejami sąsiedniej miejscowości Łączki Jagiellońskie, gdzie według przekazów historycznych miał znajdować się drewniany zamek, w którym bywał król Władysław Jagiełło. W tamtym czasie tereny te stanowiła puszcza i król urządzał tu wielkie łowy dzikiej zwierzyny. Według najstarszych mieszkańców drzewo miało „brata bliźniaka”, który z nieznanych przyczyn przewrócił się i konieczne było jego wycięcie. Podobny los miał spotkać także Jagiellona. Prawdopodobnie w 1996 roku miał być ścięty – jak twierdzą mieszkańcy „wyrok był już podpisany”. Jednak dzięki staraniom społeczności lokalnej dąb został ocalony, a w 1997 roku zyskał status pomnika przyrody. Historia dębu została przedstawiona w jednym z odcinków reportaży telewizyjnych Edwarda Marszałka pt. „Ścieżka przez las”, który w pięknych słowach opisał Jagiellona: „żyje i pomaga żyć innym”.

Położenie: Rzepnik (gmina Wojaszówka, powiat krośnieński, woj. podkarpackie)
Opis drzewa: dąb bezszypułkowy, wiek ponad 500 lat, wysokość ok. 17 m, obwód  580 cm, pomnik przyrody

>>> DĄB JAGIELLON - ZAGŁOSUJ <<<

red.

 

Partnerzy portalu: