10 lipca startuje Young Arts Festival!

Tegoroczna edycja Festiwalu Young Arts (10-14.07.2019) upłynie pod motywem "Skrzyżowania". Oto w Krośnie zagoszczą artyści kojarzeni dotąd wyłącznie z międzynarodowymi wydarzeniami muzycznymi, słynący z łączenia różnych brzmień i gatunków, niekonwencyjnego podejścia do muzyki. To wszystko ponownie w nieszablonowych, atrakcyjnych dla słuchaczy lokalizacjach, które stały się znakiem rozpoznawczym wydarzenia.

Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej, instrumentalnej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę, niekonwencyjnymi pomysłami które od 3 lat przyciągają tłumy.

W tym roku niewątpliwą gwiazdą będzie Kronos Quartet - najbardziej znany kwartet smyczkowy świata. Specjalizuje się w promowaniu muzyki współczesnej, którą upowszechnia już od ponad czterdziestu lat (w tym repertuar cross-over), współpracując aktywnie m.in. z Arvo Pärtem, Stevem Reichem, Philippem Glassem, Davidem Bowie czy Nelly Furtado. Kwartet jest zdobywcą ponad 40 nagród, w tym nagrody Grammy oraz prestiżowych nagroód Polar Music i Avery Fisher.
Na scenie festiwalu po raz pierwszy raz w Polsce usłyszymy zespół Septura Brass. Jego członkowie to czołowi muzycy najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych między innymi: London Symphony, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony, Basel Symphony. Muzycy wykreowali nowy kanon repertuarowy dzięki transkrypcjom, aranżacjom i zamówieniom kompozytorskim na septet kreując nowy artystyczny wymiar zespołu złożonego wyłącznie z instrumentów dętych. Zespół na nowo zdefiniował istotę kameralnego brzmienia instrumentów dętych blaszanych, a jego solistów mogliśmy w Polsce usłyszeć jedynie w najsłynniejszych ścieżkach dźwiękowych superprodukcji filmowych.
Na festiwalowej scenie nie zabraknie również czynnika „Young”, czyli połączenia młodości i kolaboracji jazzu i hip hopu, które publiczność usłyszy dzięki Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Tu groove spotka się ze swingiem, tradycja z improwizacją, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością.

Czwartą edycję festiwalu zamknie projekt „UrbSymphony” wybitnego skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka wraz jego zespołem oraz towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batuta maestro Marka Mosia. „UrbSymphony” to rewolucyjny projekt łączący brzmienie pełniej orkiestry symfonicznej z improwizacjami lidera oraz współczesnymi brzmieniami kreowanymi przez jego zespół. W „UrbSymphony” słychać elementy wielu gatunków muzyki (tak wydawało by się odległych): jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. energetykę tańców oberka i mazurka) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają elementy nowojorskiego jazzu, rapu z polską muzyką ludową i cytatami m.in. twórczości Karola Szymanowskiego.W programie festiwalu nie zabraknie dodatkowych wydarzeń – warsztatów plastyczno – muzycznych „Okofonia” czy Jam-session, czyli wspólnego muzykowania. Wydarzenie jest próbą wskrzeszenia wielopokoleniowego muzykowania, stając się szansa na włączenie się w kolektywną improwizację, ale zachęceniem do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Young Arts Festival od samego początku utrzymuje darmową formułę, otwierając publiczność na muzykę poważną, instrumentalną, cross-over. Dotychczasowe trzy edycje festiwalu pokazały i potwierdziły ogromny potencjał imprezy, której celem jest stanie się „Open’erem muzyki poważnej, cross-over”, czyli wydarzenia otwierającego widza na świeże spojrzenie na muzykę, pokazującego przy tym jak ciekawe idee rodzą się na skrzyżowaniach jej różnych gatunków. 

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Bartłomiejem Tełewiakiem, współpomysłodawcą i organizatorem Young Arts Festival, muzykiem, skrzypkiem. 
- Bartek jest klasycznie wykształconym skrzypkiem, na co dzień współpracuje z uznanymi orkiestrami w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia, współpracy z polskimi artystami m.in z Leszkiem Możdżerem, Krzesimirem Dębskim, Anną Marią Jopek, zespołem Kroke, a także mistrzami muzyki poważnej takimi jak Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov zaowocowały pomysłami łączenia gatunków, które realizują się w idei Young Arts Festival. To właśnie w ramach festiwalu zderzają się klasyka, jazz i muzyka cross-over pokazując, że najciekawsze zjawiska muzyczne powstają na ich styku. - tak o Bartłomieju mówi ekipa YAF.

1. Skąd tegoroczny temat, co znaczą Skrzyżowania?
- Hasło Skrzyżowania to dla nas miejsca gdzie łączą się różne gatunki i powstają najciekawsze muzyczne zjawiska. Jest to znak charakterystyczny naszego festiwalu od pierwszej edycji. W tym roku stawiamy przysłowiową kropkę nad „i”, jasno określając kierunek rozwoju wydarzenia.
2. Jak udało wam się zaprosić tej klasy artystów do Krosna?
- Z roku na rok jest coraz łatwiej, ponieważ wydarzenia są coraz bardziej spektakularne. Krosno staje się rozpoznawalnym miejscem na festiwalowej mapie kraju, a artyści mogą zweryfikować nasze osiągnięcia sięgając chociażby do bogatej dokumentacji wizualnej festiwalu z której jesteśmy niebywale dumni.
3. Jak znajdujecie lokalizacje koncertowe?
- Bazujemy na naszej znajomości Krosna, a także na opiniach przyjaciół dzięki którym odkrywamy wiele zakątków miasta na nowo. Zawsze ważnym kryterium jest to jak repertuar „odnajdzie” się z danej lokalizacji koncertowej, jaka jest tam akustyka.
4. Jakie macie plany na przyszłość?
- Nasze ambicje to stworzenie Open’era muzyki poważnej i improwizowanej, święta muzyki cross-over. Miejsca do którego będą przyjeżdżać ludzie z całej Polski, po to aby posłuchać najciekawszych artystów z całego świata. Tak jak muzyka rozrywkowa ma Open’era na północy w Gdyni, tak południe Polski i muzyka cross – over, mamy nadzieje będzie miało Krosno!

 Program wydarzenia na plakacie poniżej: 


red.

 

Partnerzy portalu: