Bliżej Ameryki. Wśród wydarzeń wystawa Be the Firefighter

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Dni Kultury Amerykańskiej BLIŻEJ AMERYKI to szereg spotkań o charakterze kulturalnym, naukowym i towarzyskim, których celem było propagowanie i rozwijanie zainteresowań związanych z Amerykańskim kręgiem kulturowym. W pierwszy tydzień października Krosno żyło "amerykańskim snem". Wśród wielu wydarzeń otwarto wystawę zdjęć Łukasza Pasierbowicza "Be the Firefighter", która prezentuje pracę chicagowskich strażaków. 

Idee wolności, równych szans i nieograniczonych horyzontów wiodły za ocean całe rzesze emigrantów. Według oficjalnych danych Amerykańskiego Urzędu Imigracyjnego do USA po 2000 roku przyjechało 1,5 miliona Polaków. Trudno szacować liczbę osób, które wyjechały z Podkarpacia, niemniej tradycyjnie wiele rodzin z naszych stron ma bliskich w różnych regionach Stanów Zjednoczonych, i jest to emigracja sięgająca jeszcze XIX wieku.

W dniach 2-4 października w Krośnie odbyły się Dni Kultury Amerykańskiej BLIŻEJ AMERYKI. Przez trzy dni zorganizowano szereg wydarzeń: trening footballu amerykańskiego, konkurs kulinarny brownie, wieczór amerykańskich filmów, prezentacje wystaw przygotowanych przez Konsulat USA w Krakowie oraz RCKP w Krośnie, koncert Laurin Talese i wykłady. 

W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza otwarto kilka wystaw, w tym prezentację zdjęć krośnianina Łukasza Pasierbowicza "Be the Firefighter", która ukazuje pracę chicagowskich strażaków. O amerykańskich strażakach oraz autorze zdjęć opowiedział mł. bryg. Janusz Litwin z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, który w zeszłym roku przyglądał się pracy tamtejszych strażaków. Wystawę można oglądać do 31 października.

red. Krosno112.pl
fot. Paweł Fiejdasz/Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
fot. ZSP nr 2 w Krośnie
fot. Krosno112.pl

Galeria

 

Partnerzy portalu: