Aktywiści zbierają podpisy pod petycją o powiększenie Parku Jordanowskiego

poniedziałek, 14 październik 2019 17:09
fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Fundacja Pasjonauci i „Zielone Krosno” rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją, której celem jest powiększenie Parku Jordanowskiego w Krośnie. Jest to odpowiedź Krośnian na planowaną rozbudowę dróg, która według aktywistów, może przyczynić się do wycinki drzew w parku.

R E K L A M A

We wrześniu Prezydent Miasta Krosna poinformował o wydaniu Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej, która dotyczyć ma rozbudowy ul. Niepodległości od skrzyżowania z ul. Grodzką i połączenie jej z ul. Czajkowskiego. Realizacja tych planów wymaga zbudowania gigantycznego mostu, który może ingerować w jeden z zielonych terenów rekreacyjnych miasta – Park Jordana.

Most, który musiałby powstać w ramach powyższej inwestycji, prowadziłby nad ul. Olejarską, ponad Lubatówką i nad wałami przeciwpowodziowymi. Odcinek drogi ma przebiegać wzdłuż obecnego ogrodzenia Parku Jordana, co wskazywałoby na to, że drzewa po obu stronach Lubatówki i wzdłuż ogrodzenia parku zostałyby wycięte.

– Nie wiadomo jeszcze ile ma kosztować ta inwestycja, bo Urząd Miasta nie ma kosztorysów. Planowany most jest znacznie większy niż wybudowany w 2013 roku za ponad 10 mln złotych most Białobrzeski. To pozwala wyobrazić sobie skalę wydatków, w sytuacji gdy Miasto mówi o braku środków na obniżenie torów na newralgicznych skrzyżowaniach – mówi Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci.

W odpowiedzi na planowaną rozbudowę infrastruktury drogowej, Fundacja Pasjonauci i „Zielone Krosno” rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją o poszerzenie Parku Jordana. Dokument ma zostać złożony władzom Miasta Krosna.

- Na sąsiednich posesjach już znajduje się zieleń: krzewy i drzewa. Prosimy, by nie ograniczać parku, tylko go powiększyć. Natomiast środki na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych miasta powinny być przeznaczone na zmianę organizacji skrzyżowań przy przejazdach kolejowych na ul. Czajkowskiego i Kletówki (niesławna „Zetka”) – czytamy w komunikacie wydanym przez Fundację Pasjonauci i „Zielone Krosno”.

Park Jordana jest obecnie miejscem zabaw, spacerów i rozrywki dla rodziców z dziećmi. Ma stanowić oazę wytchnienia od skwaru i ulicznego zgiełku. Fundacja argumentuje całą akcję tym, iż chce chronić to miejsce wypoczynku dla mieszkańców.

Formularz do zbiórki podpisów można pobrać ze strony https://www.krosnosfera.pl/z-zycia-krosna/petycja/

Podpisy można składać również w kilku miejscach w mieście. Aktualna lista: Espresso Cafe, Sogno Caffe, Michel Cafe, Posmakuj Krosno, Bistro Posmakuj, Alchemia Cocktails & Coffee, Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek Krosno, Sklep Art-Dom Franciszek Guzik.

red. Sławomir Farbaniec, fot. Radosław Sowiński