Rusza kolejna edycja akcji „Misie Ratownisie”. Lista punktów, gdzie można oddać pluszaki

środa, 04 grudzień 2019 18:21
fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

W pierwszy dzień grudnia ruszyło zbieranie pluszaków w ramach akcji „Misie Ratownisie”, które trafią później do jednostek służb ratowniczych. Maskotki mają stać się wsparciem dla dzieci podczas traumatycznych zdarzeń, jak wypadki drogowe czy pożary.

R E K L A M A

Celem akcji „Misie Ratownisie” jest zebranie oraz przekazanie pluszaków do jednostek Straży Pożarnej, zespołów Ratownictwa Medycznego oraz innych służb, które uczestniczą w akcjach ratunkowych. Maskotki stają się bardzo pomocne podczas zdarzeń, w których pośród poszkodowanych znalazły się dzieci.

Zobacz spot promujący akcję Misie Ratownisie (kliknij)

- Miś Ratowniś kształtuje w świadomości dziecka skojarzenie domowego ciepła, bezpieczeństwa, czułą i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takich sytuacjach konieczne jest znalezienie zastępczego źródła oparcia, a także odwrócenie uwagi od wypadku. Podczas nawiązywania kontaktu z dzieckiem pluszak może okazać się bardzo użyteczny. Dzięki niemu łatwiej i szybciej możemy uzyskać informację, jak na przykład: „Pokaż mi, co boli misia”, „Czy miś może poruszać łapką?” – tłumaczy Artur Jabłoński, inicjator akcji „Misie Ratownisie”.

Dla dzieci wypadek drogowy, pożar, pobyt w karetce czy szpitalu to ogromny szok. W takich sytuacjach ratownicy wręczają dziecku maskotkę, która absorbuje jego uwagę i odwraca ją od tragicznego zdarzenia.

Jak można wspomóc akcję? – Od 1 listopada do 1 grudnia odbyła się rejestracja punktów, które chciałyby zbierać pluszaki. Od 1 grudnia do 16 lutego trwa zbieranie pluszaków w zarejestrowanych punktach zbiórki. Następnie zebrane maskotki będzie można dostarczyć na specjalny wielki finał akcji, który planowany jest na niedzielę, 16 lutego 2020 r. na hali sportowej w Krośnie. Adresy punktów, które zbierają pluszaki i gdzie będzie można oddawać je wcześniej dostępne są na stronie Krosno112.pl – mówi Artur Jabłoński.

Tegoroczna edycja jest już 5. odsłoną akcji „Misie Ratownisie”. Początkowo przedsięwzięcie było organizowane na dużo mniejszą skalę niż obecnie – pluszaki były zbierane podczas Nocnej Jazdy Samochodem bez Celu w Krośnie. Podczas spotów fanów motoryzacji w kilka godzin organizatorzy zgromadzili 6-8 tysięcy maskotek. Podczas obecnej edycji organizatorzy wprowadzili kilka nowości.

- W tym roku wprowadziliśmy specjalny cykl prelekcji dla dzieci pod nazwą „Szpital Misia Ratownisia”, z którym odwiedzamy przedszkola w całej Polsce. Podczas takich zajęć trwających 45 minut nasi ratownicy oraz wolontariusze uczą dzieci pierwszej pomocy przez zabawy na dużym, 2-metrowym pluszaku. Dodatkowo, nowością są sztaby w każdym województwie, które powielają nasze akcje na swoim rejonie, co automatycznie ułatwia nam pracę, gdyż nie musimy przywozić wszystkich zebranych maskotek do Krosna – mówi inicjator akcji.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Artur Jabłoński - strażak - ratownik w OSP KSRG Korczyna. Jak sam opowiada, pomysł na zorganizowanie akcji zrodził się podczas jednej z akcji ratunkowych.

- Zaczęło się od prośby strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, którzy sugerowali, że brakuje im misiów dla poszkodowanych w wypadkach dzieci. Sam uczestniczyłem w akcji, w której ucierpiało dwoje dzieci w wieku 4-5 lat. Ich rodzice zostali wcześniej zabrani do szpitala, a z dziećmi był utrudniony kontakt. Wtedy przetestowaliśmy te miśki. Jak daliśmy jednemu z dzieci pluszaka, to dowiedzieliśmy się, co mu dolega. Takie były początki tej inicjatywy – opowiada Artur Jabłoński.
Akcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i z lokalnej inicjatywy rozwinęła się do projektu ogólnopolskiego. Maskotki są potrzebne strażakom i ratownikom w całej Polsce, dlatego do akcji dołączają kolejne jednostki.

- Cieszę się bardzo, że z małej inicjatywy powstało coś wielkiego i w dodatku - coś tak wspaniałego. Jest to akcja ponad podziałami, która łączy pokolenia. Włączają się w nią zarówno dzieci od 2-4 lat, jak i ludzie w wieku 60-70 lat. Zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy chcieliby pomóc podczas tej akcji, ponieważ każda para rąk jest mile widziana. Chciałbym podziękować również partnerom strategicznym: Lo-Stark z Miejsca Piastowego, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, Towarzystwo Przyjaciół Szpitala w Krośnie i sponsorom: Dwór Kombornia i Slow Beskid, bez których akcja nie mogłaby się odbyć! Akcja została objęta honorowym patronatem Europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł RP Joanny Frydrych, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz wsparły nas dwa miasta: Krosno Miasto Szkła i Rzeszów Stolica Innowacji – podsumowuje pomysłodawca akcji Artur Jabłoński.

KONTAKT DO ORGANIZATORÓW AKCJI
Jeśli macie jakiekolwiek pytania, bądź chcecie podzielić się wrażeniami, relacjami, fotografiami i prezentacjami multimedialnymi z przeprowadzonej u siebie akcji Misie Ratownisie, skontaktujcie się z organizatorami poprzez maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie: 600 103 071 lub po wcześniejszym umówieniu się w biurze na ul. Rynek 8 w Korczynie. Na maile i telefony organizatorzy odpowiadają od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Akcja na Facebooku (kliknij). 

PUNKTY ZBIÓRKI - ZOBACZ GDZIE MOŻESZ ODDAĆ MISIE RATOWNISIE (KLIKNIJ) <

misieplakat20191

red. Sławomir Farbaniec, fot. archiwum Krosno112.pl