Czy można wyjść do lasu w czasie epidemii?

fot. zdjęcie ilustracyjne - Krosno112.pl (2019) fot. zdjęcie ilustracyjne - Krosno112.pl (2019)

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w czasie zagrożenia koronawirusem należy zrezygnować ze spacerów. Aktywność na świeżym powietrzu jest dozwolona. Jednak trzeba to robić z głową i z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Lasy Państwowe przygotowały zalecenia i porady, jak bezpiecznie wybrać się do lasu.

Przypominamy, że 24 marca 2020 r. premier RP zapowiedział ograniczenia w poruszaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Czy można więc wyjść do lasu?

"Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum" - czytamy na stronie rządu.  

Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dla własnego i innych bezpieczeństwa należy wybierać większe kompleksy leśne, unikając najpopularniejszych turystycznie miejsc. - Odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszechnie, rano albo wieczorem – radzą pracownicy Lasów Państwowych.

- Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi! – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Spacery w lesie pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie.
- Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś - tłumaczą leśnicy. I dodają, że szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się
epidemii.

Niestety pracownicy Lasów Państwowych obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy (zwłaszcza w okolicach dużych miast), którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach.

- Dlatego przede wszystkim zostańcie w domach – apelują. - A jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Odkrywajcie w okolicy
nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie. Leśnicy zalecają, by nastawiać się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze. - Unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2 - dodają.

Najaktualniejsze informacje o dostępności infrastruktury w poszczególnych nadleśnictwach można znaleźć na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych. Ze względów bezpieczeństwa zamknięte są obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Leśnicy odwołali też wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły czy wycieczki.

red., fot. Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu: