Z Włoch na kwarantannę nad Jezioro Solińskie

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

We wtorek (7 kwietnia) na lotnisku w Jasionce wyląduje specjalny samolot, którym przylecą Polacy z Mediolanu i Rzymu. Wszyscy trafią na obowiązkową kwarantannę. Na miejsce wybrano Ośrodek Wypoczynkowy Rewita w Solinie.

Jutrzejszy rejs Polskich Linii Lotniczych Lot organizowany jest w ramach akcji „Lot do domu”. O godz. 10.45 samolot wystartuje z Mediolanu (lotnisko Malpensa), a o godz. 12.25 z Rzymu (lotnisko Fiumicino).

Po wylądowaniu w Jasionce wszyscy pasażerowie zostaną przewiezieni do Soliny, gdzie odbędą obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

W ośrodku Rewita na cele kwarantanny przeznaczono budynek „Modrzew”. Na trzech piętrach znajdują się 62 pokoje 3-osobowe, każde z łazienką i balkonem oraz 6 pokoi 2-osobowych, każdy z łazienką i balkonem.

- W żaden sposób nie zostanie naruszone bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Podkarpacia - uspokaja Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Wojewody Podkarpackiego. I dodaje, że to wyraz solidarności z rodakami i ich bliskimi.

Wszystkimi odbywającymi kwarantannę w tzw. izolatorium służącym rekonwalescencji opiekować się będzie niezależny zespół medyczny wyposażony w specjalistyczny sprzęt. Będzie zakwaterowany w oddzielnym budynku - „Jawornik”.

Osobom na kwarantannie ośrodek zapewnia trzy posiłki dziennie. Będą podawane w pojemnikach jednorazowego użytku. W przypadku potrzeby zakupu dodatkowych produktów spożywczych będzie to robić obsługa OW Rewita, po wcześniejszym wpłaceniu pieniędzy na rachunek bankowy ośrodka.

Od 15 marca PLL Lot wykonał 405 specjalnych rejsów czarterowych. Dzięki temu do Polski wróciło blisko 54 tysiące obywateli. – Pomogliśmy też w powrocie do domów prawie 700 obywatelom innych państw – dodaje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Na swoim twitterze Michał Dworczyk poinformował też, że akcja „Lot do domu” będzie przekształcona w „Cargo dla Polski”. - W ramach utworzonego mostu powietrznego między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Chin transportujemy niezbędne materiały służące w walce z pandemią oraz sprzęt zapewniający bezpieczeństwo polskim służbom medycznym – napisał.

AKTUALIZACJA

Wieczorem do mediów została przesłana dodatkowa informacja z Urzędu Wojewódzkiego, którą publikujemy w pełnej treści:

Do kraju,  specjalnym lotem , wróci 100 obywateli Polski z Mediolanu i Rzymu. To pierwsze i jedyne połączenie lotnicze umożliwiające powrót Polaków z  Włoch, gdzie wciąż przebywają nasi obywatele. Lot jest przygotowywany w ścisłej współpracy pomiędzy Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Obrony Narodowej, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Zdrowia i PLL LOT.

Na pokład samolotu wejdą wyłącznie osoby, które nie wykazują symptomów zakażenia  i zostaną poddane badaniu według wytycznych GIS. Po przylocie zostaną umieszczeni w odosobnionym ośrodku, w którym odbędą kwarantannę pod opieką lekarzy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa wprowadzonymi w związku ze stanem epidemii. Ośrodek jest wyizolowany, dzięki czemu pobyt naszych rodaków w żaden sposób nie narazi mieszkańców Podkarpacia na ewentualny kontakt z osobą tam przebywającą.  Warunki pobytu w ośrodku są określone przez GIS i Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.

W tych trudnych chwilach nie zapominamy o naszych rodakach, w szczególności w miejscach zagrożonych koronawirusem. Dzięki rygorystycznym procedurom bezpieczeństwa, umożliwimy powrót obywateli RP bez żadnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Jest to wyraz solidarności zarówno z nimi, jak i z ich rodzinami przebywającymi w Polsce.

red.

 

Partnerzy portalu: