Jerzyki pomogą w walce z komarami? Magistrat zamontował pierwsze budki lęgowe

fot. UM Krosno fot. UM Krosno

Krosno realizuje pilotażowy program związany ze zwiększeniem populacji jerzyków w mieście. Jego celem jest rozpowszechnianie idei ochrony tych ptaków i naturalną regulację populacji komarów.

W ubiegłym roku opracowano dokumentację dotyczącą działań, które zwiększą populację jerzyków w Krośnie. Wnioski wskazały na konieczność montażu budek lęgowych. Dlatego też wytypowano kilka budynków, na których będą powieszone.

Zamontowano je na Miejskim Zespole Szkół nr 4 i nr 1, rektoracie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Rynku, Urzędzie Miasta przy ul. Lwowskiej i Staszica, Miejskim Zespole Szkół z OI oraz Miejskim Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych.

Jerzyki to średniej wielkości, szarobrunatne ptaki, wyglądem przypominające jaskółki. Zimują w Afryce, latem występują w całej Europie, sporej części Azji i północnej Afryce. W powietrzu zbierają pożywienie i materiał na gniazdo, piją krople deszczu, kopulują i śpią. Lądują przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywają, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jerzyki są jednymi z najszybszych ptaków spotykanych w Europie. W pogoni za zdobyczą osiągają prędkość nawet do 200 kilometrów na godzinę.W diecie jerzyków jest około 500 gatunków stawonogów. W ciągu doby są w stanie złowić nawet do 20 tys. owadów. Jerzyki można obserwować na różnych wysokościach, zarówno bardzo wysoko, jak i tuż nad ziemią.

Populacja jerzyka w Polsce jest stabilna, jednak spada w miastach. Związane jest to z niszczeniem ich miejsc lęgowych.

Magistrat zachęca mieszkańców do opieki nad gatunkami ptaków, które w wyniku działania człowieka tracą możliwość bytowania w naszym środowisku. Zachowanie istniejących lub tworzenie nowych miejsc lęgowych zwiększy prawdopodobieństwo rozwoju ich populacji.

fot. Lasy Państwowe

Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na wschodniej lub północnej ścianie, powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc budki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie.

Jerzyk to ptak podlegający ścisłej ochronie prawnej. Na lęgi przylatuje z ciepłym wiatrem w pierwszej połowie maja, a opuszcza nasz kraj w drugiej połowie sierpnia.

red. Krosno112.pl, fot. UM Krosno

 

Partnerzy portalu: