Wody nie zabraknie i jest bezpieczna – zapewniają władze krośnieńskiego MPGK

Wody nie zabraknie i jest bezpieczna – zapewniają władze krośnieńskiego MPGK MPGK Krosno

W czasie epidemii w krośnieńskich wodociągach wdrożono rozwiązania zapewniające dostarczanie wody w sposób ciągły i bezpieczny. Co się zmieniło?

Woda produkowana i dystrybuowana przez MPGK w Krośnie opiera się na systemie trzech ujęć – w Sieniawie, Szczepańcowej i Iskrzyni. Z tych miejsc dostarczana jest do ponad 100 tys. odbiorców - mieszkańców Krosna i 11 okolicznych gmin. W ciągu jednej doby do systemu wodociągowego trafia ponad 14 tysięcy metrów sześciennych wody.

Władze krośnieńskiej spółki komunalnej w czasie epidemii koronawirusa i pierwszych objawów suszy podjęły działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo ciągłości zaopatrzenia w wodę i jej odpowiednią jakość.

Wprowadzono m.in. koszarowanie pracowników na ujęciach wody w Sieniawie i Szczepańcowej. - Miało to zmniejszyć ewentualne ryzyko zakażenia koronawirusem wśród pracowników oraz jego niekontrolowane rozprzestrzenianie się w zakładach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do paraliżu pracy tych obiektów - wyjaśnia Janusz Fic, prezes MPGK.

Załogi były podzielone na kilkuosobowe grupy, które w systemie rotacyjnym przez 10 dni przebywały w zakładach. - Skoszarowani pracownicy nie mieli bezpośredniego kontaktu z nikim z zewnątrz, ale mieli zapewnione wszystkie potrzeby bytowe, w tym miejsce do spania i odpoczynku, a także pełne wyżywienie, które codziennie dowoziła im firma cateringowa - tłumaczą władze MPGK. I dodają, że podobny system obowiązywał w elektrociepłowni „Łężańska” i oczyszczalni ścieków.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie pozwoliła na złagodzenie obostrzeń. Władze spółki wprowadziły system zmianowy - po 12 godzin i przez 5 dni z rzędu. - Zapewnia to pewne rezerwy w przypadku ewentualnego zakażenia wśród załogi - tłumaczy Janusz Fic. I dodaje, że cały czas obowiązują zasady bezpieczeństwa. M.in. minimalizowanie bezpośredniego kontaktu pracowników z poszczególnych zmian i zdalne przekazywanie pracy.

Władze MPGK zapewniają, że dostarczana mieszkańcom Krosna i powiatu woda ma odpowiednią jakość. - Jest pod kontrolą laboratoryjną i jest dezynfekowana, co wyklucza jakiekolwiek ryzyko, żeby przedostały się do nie jakieś bakterie lub wirusy - mówi Grzegorz Wygoda, kierownik odpowiedzialny za produkcję wody w MPGK. Dodaje, że wieloetapowy proces uzdatniania wody zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo, a jej jakość odpowiada wymaganiom określonym przez ministra zdrowia oraz służby sanitarne.

autor: Tomasz Jefimow

zdjęcia: MPGK Krosno 

 

Partnerzy portalu: