Problem z parkowaniem na DW991 przy rezerwacie Prządki

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Zatoczka parkingowa przy DW991 usytuwana tuż przy Rezerwacie "Prządki" w Czarnorzekach mieści około góra kilkanaście samochodów. Chcących odwiedzić urokliwy zakątek gminy Korczyna jest znacznie więcej, zwłaszcza podczas weekendów. W zeszły weekend samochodów ustawionych wzdłuż drogi wojewódzkiej było tak dużo, że zablokowały płynny przejazd służbom ratunkowym udającym się do wypadków w Węglówce i opóźniły akcję ratunkową (kliknij)

W województwie podkarpackim znajduje się aż 96 rezerwatów przyrody, wśród których jeden szczególnie się wyróżnia. Mowa o utworzonym w 1957 roku Rezerwacie Prządki położonym w gminie Korczyna, nieopodal Krosna. Rezerwat przyrody nieożywionej, którego celem jest ochrona widowiskowych, osiągających czasem ponad 20 metrów wysokości skalnych ostańców.

Dojazd do rezerwatu odbywa się drogą wojewódzką nr 991, która łączy ze sobą Krosno i Rzeszów. Obok rezerwatu znajdują się dwa bezpłatne parkingi, na których można zostawić samochód. Mniejszy parking położony przy drodze krajowej 991 i pomieści tylko kilkanaście samochodów. W sezonie oraz w weekendy najczęściej trudno tam o wolne miejsce, alternatywą jest główny parking rezerwatu znajdujący się obok kościoła Przemienienia Pańskiego w Czarnorzekach. Parking ten pomieści kilkadziesiąt samochodów i nawet w sezonie nie ma problemu ze znalezieniem tam wolnego miejsca, choć ostatnio i na nim przybywa co raz więcej pojazdów. 

Kolejny, ale mały parking mieści się przy Szkole Podstawowej w Czarnorzekach tuż przy DW991. 

Prawie w każdy weekend na DW991 interweniują policjanci, którzy dostają zgłoszenia od kierowców podróżujących trasą Krosno - Lutcza - Rzeszów. - Ostatnie działania policjantów polegały na pouczaniu lub instruowaniu kierowców samochodów pozostawionych wzdłuż DW991 - mówi asp. szt. Paweł Buczyński z KMP Krosno - Był to pierwszy weekend, podczas którego wiele osób chciało wyjść na świeże powietrze. Dlatego policjanci skupili się na rozmowach prewencyjnych z kierowcami oraz pilnowali, aby nie było drogowych zatorów na DW991. Nikt nie otrzymał mandatu. 

Apelujemy o nie pozostawianie pojazdów wzdłuż DW991, tylko korzystanie z parkingów alternatywnych, które znajdują się w stosunkowo niedalekiej odległości od rezerwatu. 

red. fot. Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu: