Odmrażanie edukacji w Krośnie. Co się zmieni w krośnieńskich szkołach?

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Krośnieński magistrat przedstawił dziś (22 maja) kalendarz stopniowego powrotu do zajęć w szkołach. Działa już poradnia psychologiczno-pedagogiczna i miejskie przedszkola.

- Dużo pracy czeka dyrektorów szkół, którzy muszą opracować harmonogramy, muszą spełnić wymagania reżimu sanitarnego - zaznacza Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna, odpowiedzialny za edukację w mieście.

Od poniedziałku (18 maja) krośnieńskie szkoły prowadzą zajęcia praktyczne przygotowujące do końcowych egzaminów zawodowych, prowadzone są też zajęcia praktyczne z nauki jazdy i otworzono schroniska młodzieżowe.

25 maja do szkół podstawowych wrócą uczniowie klas I-III. Nie wszyscy. Na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami dydaktyki będzie uczęszczać 375 uczniów (ok. 27 procent ogólnej liczby uczniów klas I-III).
- Te zajęcia są skierowane nie tylko z myślą dla dzieci - tłumaczy wiceprezydent Baran. - Chodzi też o rodziców, którym chcemy umożliwić powrót do pracy.

Część uczniów pozostanie w domach. Dlatego dyrektorzy i nauczyciele muszą opracować odpowiednie harmonogramy. - W dalszym ciągu trzeba będzie realizować program w formie zdalnego nauczania - mówi Bronisław Baran. - Trzeba to wszystko pogodzić.

Kilka szkół podstawowych (nr 7, 8, 10, 12 i 14) wybrane przedmioty będzie prowadziło równocześnie online i stacjonarnie.
Szkoły będą działać w oparciu o surowy reżim sanitarny. - Jedna sala lekcyjna, w której będzie mogło uczyć się maksymalnie 12 dzieci, jeden w miarę możliwości ten sam nauczyciel, jeden wychowawca, niemieszanie się dzieci na korytarzach - wylicza Bronisław Baran. - Zajęcia będą odbywać się bez dzwonków ale z odpowiednim harmonogramem. Każde wyjście na podwórko, obiekty sportowe, salę gimnastyczną, to wszystko musi być zaplanowane.

W szkołach będą działać też świetlice – od godz. 6:30 do 16:30.

Uczniowie klas ósmych od najbliższego poniedziałku będą mogli korzystać z konsultacji w szkołach. - Są one dobrowolne i mogą się odbywać zarówno indywidualnie jak i w grupach - mówi wiceprezydent Baran. I dodaje, że ich wymiar ma być uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. - Natomiast od 1 czerwca rozpoczną się konsultacje dla uczniów pozostałych klas – zapowiada.

Zdalne nauczanie w szkołach będzie prowadzone przynajmniej do 7 czerwca. Co będzie później? - To zależy od sytuacji epidemiologicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS - mówi Bronisław Baran. I dodaje, że teoretycznie nie można wykluczać ani całkowitego powrotu do działalności stacjonarnej, ani utrzymania dotychczasowych rozwiązań.

SZCZEGÓŁY "ODMRAŻANIA SZKÓŁ" ZOBACZ W GALERII PONIŻEJ

autor: tom
fot. Krosno112.pl
grafiki: UM Krosno

 

Partnerzy portalu: