Krosno Glass przykładem skuteczności działania tarczy antykryzysowej. Tak twierdzi wiceminister

Krosno Glass przykładem skuteczności działania tarczy antykryzysowej. Tak twierdzi wiceminister Tomasz Jefimow - Krosno112.pl

Krosno Glass odwiedziła w poniedziałek (1 czerwca) Anna Schmidt-Rodziewicz, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Towarzyszyli jej poseł Piotr Babinetz i wojewoda Ewa Leniart. Rozmawiano o działaniach rządu w ramach tarczy antykryzysowej.

Wiceminister podkreśliła, że w firmie z ogromnymi tradycjami, ważnej zarówno dla regionu jak i całej Polski, chce pokazać jak wygląda pomoc polskiego rządu dla firm i działanie w celu ochrony miejsc pracy. - Polskie firmy to nie tylko Kraków, Warszawa, Poznań, to nie tylko wielkie korporacje - mówiła podczas konferencji prasowej Anna Schmidt-Rodziewicz. Zaznaczyła, że to też firmy z wieloletnimi czy wielowiekowymi rodzinnymi tradycjami, które mieszczą się na Podkarpaciu. Takie, jak Krosno Glass.

Na ochronę miejsc pracy i wsparcie firm rząd przeznaczył ponad 200 mld zł. - Z tych pieniędzy na Podkarpacie trafiło już 750 mln zł - mówiła Anna Schmidt-Rodziewicz.

Wiceminister wyliczała, że prawe 290 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wspomogło i uratowało miejsca pracy 71 tysięcy pracowników. - Mikroprzedsiębiorcy złożyli ponad 50 tysięcy wniosków o pożyczkę, 121 mln zł zostało wypłaconych z Europejskiego Funduszu Społecznego firmom i organizacjom zatrudniającym 68 tysięcy osób. I wreszcie 86 mln zł postojowego wypłacone zostało 43 tysiącom osób - mówiła.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zauważyła, że na Podkarpaciu dużym zainteresowaniem cieszą się pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. - Urzędy Pracy rozpatrzyły pond 40 tys. wniosków i na dzień dzisiejszy wypłaciły 252 mln zł - mówi. I dodała, że liderem wypłat jest Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie, który wypłacił już 19 mln zł.

Krośnieńska spółka Krosno Glass skorzystała z pomocy FGŚP. Otrzymała 7,6 mln zł na wsparcie blisko 1600 pracowników.

Prezes Paweł Szymański nie ukrywa, że firma przechodzi przez trudny okres. - Byłby dla nas dużo trudniejszy, gdyby nie wsparcie związane z ochroną miejsc pracy - zaznacza. I dodaje, że może z dumą mówić o tym, że od początku trwania epidemii nikt z huty nie został zwolniony. - I dzięki wsparciu nie zamierzamy tego robić.

Krosno Glass czeka na dalsze rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej – szczególnie program Polskiego Funduszu Rozwoju, który, jak zaznacza prezes spółki, ma poprawić jej płynność finansową i umożliwić rozwój oraz realizację inwestycji, które są niezbędne dla dalszego, skutecznego działania firmy na rynku.

tekst i zdjęcia: Tomasz Jefimow

 

Partnerzy portalu:

beniaminek2020lostark-logojubiler-jaracz-logologoAnonseKrosnojasion24metkro