Baseny w Rymanowie-Zdroju gotowe. Otwarcie planowane jest na początek lipca

Baseny w Rymanowie-Zdroju gotowe. Otwarcie planowane jest na początek lipca Tomasz Jefimow - Krosno112.pl

Kompleks basenów tworzą trzy niecki. Są też zjeżdżalnie wodne i inne atrakcje. Na blisko dwuhektarowej działce jest sporo miejsca dla miłośników kąpieli słonecznych.

Nowa atrakcja dla mieszkańców, kuracjuszy i gości uzdrowiska powstała w miejscu, którym basen funkcjonował przez kilkadziesiąt lat. Został on zamknięty w 2007 roku. - Służby sanitarne nie pozwoliły na jego dalsze funkcjonowanie - przypomina Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów. I dodaje, że doraźne remonty przestały wystarczać.

Przez kilka lat próbowano znaleźć pieniądze, tak by zagospodarować to miejsce na nowo. Udało się to w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. - Nasz projekt uzyskał najwyższą ocenę i po podpisaniu umowy mogliśmy rozpocząć przedsięwzięcie - mówi Wojciech Farbaniec.

Ekipa budowlana rozpoczęła prace jesienią 2018 roku.

Na dwuhektarowej działce powstał kompleks rekreacyjny. W jego skład wchodzą trzy baseny otwarte (brodzik, basen z częścią rekreacyjną oraz sześciotorowy basen pływacki o długości 25 metrów).

- Niecki są wykonane ze stali nierdzewnej - opowiada Paweł Pelczar, dyrektor rymanowskiego GOSiR. - Rekreacyjna i brodzik są płytkie, głębokość nie przekracza 1,20 metra. Basen pływacki w najgłębszym miejscu ma 1,80 metra. Wszystkie są zasilane wodą z Sieniawy.

Do dyspozycji osób, które wybiorą się do Rymanowa-Zdroju na basen są też zjeżdżalnie wodne oraz inne atrakcje (m.in. ławeczki do masażu, rwąca rzeka, huśtawka wodna).

- Jest też pawilon szatniowo-sanitarny z częścią gastronomiczną, boisko do siatkówki plażowej, altana do odpoczynku oraz parking - dodaje Wojciech Farbaniec. - Cały teren basenowy został ogrodzony.

Baseny mają być czynne codziennie od godz. 9:00 do 19:00. Bilety mają kosztować w granicach 12-15 zł. Władze gminy chcą by kompleks był otwarty już na początku lipca.

Kompleks basenów powstał w ramach dużego projektu. Jego druga część obejmowała budowę parku, altany i wiaty. - Jest ona otwarta i dostępna dla wszystkich - mówi Wojciech Farbaniec.

Całość inwestycji to koszt ponad 14,5 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło ok. 7,1 mln zł. Gmina ze swojego budżetu wyłożyła ponad 6,6 mln zł. Partnerem był Świerkowy Zdrój Medical SPA w Rymanowie-Zdroju, którego wkład wynosił ponad 500 tys. zł.

tekst i zdjęcia: Tomasz Jefimow

Galeria

 

Partnerzy portalu:

beniaminek2020lostark-logojubiler-jaracz-logologoAnonseKrosnojasion24metkro