Trwa konkurs na imiona dla bieszczadzkich żubrów, urodzonych w zagrodzie w Mucznem

Trwa konkurs na imiona dla bieszczadzkich żubrów, urodzonych w zagrodzie w Mucznem Tomasz Różycki

Trzy młode żubry, które przyszły w tym roku na świat, można już oglądać w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Leśnicy zachęcają do corocznego nadsyłania propozycji imion dla żubrzyków.

- Pierwszy tegoroczny żubrzyk – byczek – przyszedł na świat już 20 maja - informuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Z kolei w sobotę 13 czerwca krowa Farfalle, pochodząca z Niemiec, urodziła jałóweczkę, zaś tydzień później, 20 czerwca, pochodząca ze Szwajcarii żubrzyca Tjilli wydała na świat byczka.

- Czekamy na jeszcze jedno wycielenie w tym roku - zaznacza Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. - Najważniejsze, że przychodzące tu na świat żubry są dość daleko spokrewnione z dzikimi osobnikami, stąd wyposzczone w przyszłości na wolność będą pomagać w zachowaniu zmienności genetycznej, tak potrzebnej bieszczadzkim stadom, w których pula genetyczna jest mocno zawężona. Zauważyliśmy też, że młode żubry pojawiły się również w dzikich stadach.

Leśnicy, podobnie jak w ubiegłych latach, organizują konkurs na imiona dla żubrów, które urodziły się w zagrodzie pokazowej.

Każdy może zgłosić swoją propozycję. Ważne jest by imię zaczynało się od liter „Pu”. To wymóg regulowany przez Księgę Rodowodową Żubrów (KRŻ). - Zwierzęta przebywające w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem należą do linii białowiesko-kaukaskiej, której rozpoznawcze litery to właśnie "Pu" - tłumaczy Edward Marszałek.

Zgłoszenia należy wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Wiadomość należy zatytułować "Konkurs na imię dla żubra".

tom

zdjęcia: Tomasz Różycki

 

Partnerzy portalu:

beniaminek2020lostark-logojubiler-jaracz-logologoAnonseKrosnojasion24metkro