Wieża Farna otwarta dla turystów. Muzeum Rzemiosła zaprasza też na wystawę

czwartek, 02 lipiec 2020 11:32
Wieża Farna otwarta dla turystów. Muzeum Rzemiosła zaprasza też na wystawę Muzeum Rzemiosła

Można już zwiedzać najbardziej charakterystyczną budowlę w Krośnie – Wieżę Farną. Czynna jest codziennie oprócz poniedziałków. We wnętrzach prezentowana jest (do 6 września) wystawa Kamili Pawłuckiej-Góreckiej „Za górami za lasami”.

- Zarówno wieżę jak i mieszczące się w niej dzwony ufundował w siedemnastym wieku Robert Portius - przypominają pracownicy Muzeum Rzemiosła. - Wewnątrz znajduje się też mechanizm zegara wieżowego wykonany w Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie. A z tarasu widokowego na szczycie można podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je wzniesienia Beskidu Niskiego oraz Pogórza Strzyżowskiego.

W czasie pandemii obowiązuje reżim sanitarny - jednorazowo Wieżę Farną może zwiedzać maksymalnie 5 osób. Wejście jest możliwe wyłącznie w maseczce lub przyłbicy.

Godziny wejść na wieżę:
wtorek - piątek: 10:00, 10:45, 12:15, 13:00, 13:45, 14:30, 15:15, 16:00, 16:45, 17:30
sobota - niedziela: 10:00, 10:45, 12:15, 13:00, 13:45, 14:30, 15:15

Bilet normalny kosztuje 10 zł (ulgowy – 5 zł). Można też zwiedzać wieżę tylko do poziomu dzwonów. Bilet kosztuje wtedy 5 zł. Muzeum Rzemiosła w ofercie ma też łączone zwiedzanie wieży i muzeum – bilet 15 zł (ulgowy – 8 zł).

Do 6 września we wnętrzach Wieży Farnej można oglądać wystawę prac Kamili Pawłuckiej-Góreckiej „Za górami za lasami”.

Artystka ukończyła krośnieńskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale malarstwa.

Głównymi bohaterami jej prac oprócz świata roślin jest świat dzikich zwierząt. Antropomorfizuje borsuki, lisy, wilki oraz króliki. Czyni z nich znawców sztuki, amatorów dalekich podróży oraz zwykłych mieszkańców podziemnych norek urządzonych z dobrym gustem.

Tworzy prace, które odwołują się do znanych powiedzeń, ale korzysta także z dobrze znanych bajek zmieniając ich zakończenie. Miesza w swoich ilustracjach archetypiczne symbole budzące lęk z motywami dobrze kojarzonymi, ma to na celu zdynamizowanie akcji.

W warsztacie wykorzystuje głównie gwasze oraz inne farby wodne, natomiast format prac jest kameralny i nigdy nie przekracza formatu A3.

 

tom

Zdjęcia: Muzeum Rzemiosła