Spektakle teatralne w ramach projektu "Wieczór z Niepodległą"

czwartek, 02 lipiec 2020 11:49

Gmina Miejsce Piastowe zaprasza na spektakle teatralne z Teatrem "Nie Teraz" w ramach projektu "Wieczór z Niepodległą". Wstęp wolny.

W najbliższy piątek (3 lipca br.) o godz. 19:00 w Domu Ludowym w Rogach odbędzie się spektakl teatralny "Dzień Gniewu". 9 lipca o godzinie 19:00 w Domu Ludowym w Głowience odbędzie się kolejny spektakl - "Ballada o Wołyniu".

Sztuka tarnowskiego Teatru Nie Teraz, w reżyserii Tomasza Antoniego Żaka, oparta jest na dramacie "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera, pisarza pochodzenia żydowskiego. Utwór ukazuje trudne relacje polsko-żydowsko-niemieckie podczas drugiej wojny światowej. Akcja dramatu dzieje się w klasztorze, w którym podczas okupacji niemieckiej chroni się Żyd uciekający z łapanki. "Dzień gniewu" - jak pisze Temida Stankiewicz-Podhorodecka w artykule „Jak to jest z tym antysemityzmem” na stronie www.zawszepolska.eu - to hołd złożony pamięci Polaków, którzy podczas wojny w różnych miejscach dawali schronienie Żydom, ocalając im życie, za co sami ginęli męczeńską śmiercią z rąk Niemców.

Spektakl miał premierę w symbolicznym miejscu - byłej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie podczas okupacji Niemcy mordowali Żydów, zwożonych do getta z całego powiatu. Przeżyło ok. 150 osób ukrytych przez Polaków. Niemcy, za okazaną Żydom pomoc, zamordowali 62 Polaków.