NFZ chce poznać opinię pacjentów na temat teleporad i wideoporad

piątek, 24 lipiec 2020 11:38
NFZ chce poznać opinię pacjentów na temat teleporad i wideoporad pixabay.com

Do pacjentów, którzy w czasie epidemii korzystali z opieki zdrowotnej, może zadzwonić ankieter. Zada kilka pytań i sprawdzi, czy porada faktycznie się odbyła i w jakiej formie została przeprowadzona. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że ankieta jest anonimowa.

R E K L A M A

- Sytuacja związana z epidemią Covid-19 rozpowszechniła teleporady i wideoporady oraz zmieniła organizację wizyt osobistych w POZ - informuje Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Jak tłumaczy NFZ - opinia pacjentów jest ważna, gdyż daje szansę na sprawdzenie dostępności do porad lekarza pierwszego kontaktu w czasie epidemii.

- Szczególnie gdy otrzymujemy sygnały o utrudnionym kontakcie z lekarzem rodzinnym - dodaje Rafał Śliż.

Badanie ankietowe obejmie pacjentów, którzy w ostatnich 4 miesiącach skorzystali z porady lekarza pierwszego kontaktu. - Ankieterzy przepytają tylko te osoby, które wyrażą taką chęć - zapewnia rzecznik podkarpackiego NFZ. I dodaje, że ankieta jest anonimowa.

NFZ przestrzega by w trakcie rozmowy z ankieterem nie podawać żadnych informacji o sobie. - Zwłaszcza danych osobowych, czy np. informacji szczegółowych o skierowaniach i receptach - informuje Rafał Śliż. I dodaje, że ankieterzy nie potrzebują tych danych i nie będą o nie prosić.

Co ważne - ankieterzy nie mają dostępu do danych osobowych (imię, nazwisko, adres, PESEL). Nie posiadają też informacji o rodzaju świadczenia, z którego korzystał pacjent, ani o lekach, jakie zostały przepisane.

Ankieta jest przeprowadzana na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia. - W razie jakichkolwiek wątpliwości można potwierdzić tożsamość osoby, która dzwoniła. kontaktując się z Telefoniczną Informacją Pacjenta, pod bezpłatnym numerem 800 190 590 - informuje Rafał Śliż.

Badanie przeprowadzone będzie w formie telefonicznej ankiety. Rozmowa z ankieterem potrwa zaledwie kilka minut. W tym czasie ankieter zada 12 pytań:

 1. Czy pacjent korzystał w ostatnich 4 miesiącach ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?
 2. Jeśli tak, to czy wyraża zgodę na przeprowadzenie badania, którego przedmiotem jest udzielone świadczenie (porada zdrowotna)?
 3. Do której kategorii wiekowej należy pacjent, któremu udzielono porady?
 4. Czym była spowodowana konieczność skorzystania z porady?
 5. Jaki to był rodzaj porady?
 6. Czy pacjent miał problem z dodzwonieniem się?
 7. Czy problem, z którym zwrócił się pacjent do lekarza został rozwiązany?
 8. Czy lekarz w sposób jasny i zrozumiały udzielił pacjentowi informacji na temat problemu zdrowotnego?
 9. Czy pacjent otrzymał wszystkie dokumenty potrzebne do wykonania zaleceń lekarza, u którego odbyła się wizyta?
 10. Czy w sytuacji, gdy teleporada nie rozwiązała w pełni problemu, zaoferowana została pacjentowi możliwość umówienia wizyty osobistej?
 11. Czy pacjent skorzystał z możliwości umówienia wizyty osobistej, będącej konsekwencją przeprowadzonej teleporady?
 12. Jaki jest powód nieskorzystania z wizyty osobistej zaoferowanej w wyniku przeprowadzonej teleporady?

tom