.

SZPITAL KROSNO: Pierwszy w Polsce zabieg z wykorzystaniem nowoczesnego lasera!

fot. Szpital Krosno fot. Szpital Krosno

17 września b.r dla krośnieńskiego Szpitala był dniem szczególnym, ponieważ na bloku operacyjnym odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi enukleacji prostaty oraz kruszenia kamieni w drogach moczowych laserem Revolix DUO 150 W.

Zabiegi urologiczne zostały przeprowadzone w ramach Warsztatów Endoskopowych podczas których nowy laser tulowo – holmowy znajdujący się na wyposażeniu bloku operacyjnego, został zaprezentowany jako nowoczesna opcja terapeutyczna. Tego typu laser to dla operatorów narzędzie precyzyjnej pracy, które będzie używane w zabiegach urologicznych i laryngologicznych. Możliwe jest też jego wykorzystanie przez ginekologów. Dla pacjentów oznacza krótszą hospitalizację, mniejsze ryzyko komplikacji, szczególnie dla tych osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe.

Laser prawie do zera redukuje krwawienie. Nie tylko tnie, ale również zaopatruje ranę, co przyśpiesza proces gojenia. Jest to działanie bezcenne dla pacjentów po zawałach, zwłaszcza tych, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe – mówił podczas warsztatów dr n. med. Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej, konsultant wojewódzki ds. urologii, który podczas warsztatów zaprezentował zebranym urologom kruszenie kamieni w drogach moczowych przy pomocy supernowoczesnego lasera.

42093994 1979746282063384 359530071670652928 o

Pierwsze zaś zabiegi enukleacji gruczolaka prostaty narzędziem Revolix DUO 150 W przeprowadził dr med. Jens Westphal – Ordynator Oddiału Urologii i Urologii Dziecięcej Szpitala Alexianer Maria Hilf w Krefeld (Niemcy).

Ogromne znaczenie przy zakupie lasera miała jego multidyscyplinarność, ponieważ będzie wykorzystywany również przez wielu innych specjalistów, co znacznie podniesie standardy leczenia pacjentów z terenu Podkarpacia. Krośnieńscy urolodzy przygotowując się do zabiegów, a także zakupu sprzętu odbyli staż w klinikach we Frankfurcie oraz w Londynie.

red. fot. Szpital Krosno

 

Partnerzy portalu: