.

Zostań ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR

fot. GOPR Bieszczady fot. GOPR Bieszczady

Jeżeli chcesz bezinteresownie pomagać innym, rozwijać swoje umiejętności górskie i ratownicze, a także przeżyć niesamowitą przygodę i poznać ludzi z pasją, przyjdź na egzamin do Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Egzamin odbędzie się w dniach 11-13 stycznia 2019 roku w schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej.

Podstawowe wymagania to ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia, dobra kondycja fizyczna, bardzo dobra znajomość topografii Bieszczad oraz części wschodniej Beskidu Niskiego, a także umiejętność jazdy na nartach.

- Nie ukrywamy, że stawiamy poprzeczkę bardzo wysoko i dlatego egzamin jest trudny. Bez dobrych umiejętności jazdy na nartach oraz znajomości topografii podpartej aktywnością w górach, ciężko będzie zdać pozytywnie egzamin. – mówi Naczelnik Grupy Krzysztof Szczurek.

Po pozytywnie zdanym egzaminie wstępnym, przyszły ratownik przyjmowany jest na staż kandydacki, który trwa co najmniej dwa lata. Obejmuje on szereg szkoleń oraz dyżurów pod okiem doświadczonych instruktorów, w trakcie których ratownik-kandydat poznaje między innymi zasady ewakuacji poszkodowanych z trudnego terenu, poszukiwania osób zaginionych, użycia quadów i skuterów śnieżnych, technik linowych oraz współpracy ze śmigłowcem.

- Służba w GOPR jest bardzo wymagająca. W szczególności na początku trzeba poświęcić sporo czasu na szkolenia oraz dyżury, które pozwalają poznać specyfikę tej służby. Ciężka praca zostaje jednak wynagrodzona poprzez satysfakcję z uratowania ludzkiego życia. Jest to uczucie, na które czasami trzeba poczekać, ale pozostaje na zawsze - mówi Prezes Grupy Przemysław Barczentewicz.

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.

Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników.

Więcej informacji na temat wymagań oraz egzaminu można znaleźć na stronie www.bieszczady.gopr.pl w zakładce „Jak zostać ratownikiem”.

red. GOPR Bieszczady

 

Partnerzy portalu: