Niecodzienne zajęcia z ratownictwa w Naftówce

fot. ZSP nr.4 Naftówka fot. ZSP nr.4 Naftówka

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie inaczej zwana "Naftówką" prowadzi nietypowe zajęcia z ratownictwa, które odbywają się w... sobotę! Mimo zajęć od poniedziałku do piątku, zawsze znajduje się grono chętnych, którzy spotykają się w sobotę, aby przez zabawę i odgrywanie wyreżyserowanych scenek uczyć się ratowania ludzkiego życia.

Sobotnie zajęcia przeznaczone są dla osób uczących się na kierunku ratowniczo-obronnym, jednak co pewnie czas, Naftówka prowadzi zajęcia o charakterze otwartym, co oznacza, że każdy chętny gimnazjalista oraz uczeń ostatniej klasy podstawowej może uczestniczyć w tych wyjątkowych zajęciach.

5.jpg

Uczniami opiekuje się nauczyciel i główny pomysłodawca kierunku ratowniczo-obronnego Zbigniew Moskal, który swą wiedzą i dobrą radą dzieli się bardzo chętnie z młodzieżą. 

9.jpg

Podczas zajęć uczniowie wcielają się w rolę osób poszkodowanych, osób panikujących oraz osoby udzielające pomocy. Do dyspozycji uczniów są różnorakie rekwizyty takie jak: strzała, sztuczna krew, sztuczne rany, imitacje oparzeń lub wytrzewień. Podczas odgrywanej sceny uczniowie udzielający pomocy mają możliwość sprawdzenia siebie w sytuacji stresowej ale i działań niekonwencjonalnych oraz kreatywnych rozwiązań.

2.jpg

Po każdej scenie gdy działania ratownicze zostaną zakończone, wszystkie urazy są omawiane oraz zwracana jest uwaga na popełnione błędy, dzięki czemu uczniowie uczą się poprawnego udzielania pomocy.

red. Patrycja Barna, fot. ZSP nr.4 Naftówka

 

Partnerzy portalu: