Ratownicy i wolontariusze zostali okradzeni, gdy udzielali pomocy innym ludziom

fot. Fundacja Wsparcie 112 fot. Fundacja Wsparcie 112

28 lipca grupa ratowników i wolontariuszy Fundacji Wsparcie 112 wzięła udział w Dniach Ziemi Żmigrodzkiej. Pod koniec imprezy, z powodu porywistego wiatru, jeden z namiotów przewrócił się na ludzi. Ratownicy z Wsparcie 112 ruszyli z pomocą. Gdy wrócili na swoje stanowisko zorientowali się, że zniknęła puszka z pieniędzmi z wolnych datków.

Fundacja Wsparcie 112 zajmuje się edukacją dzieci, młodzieży i osób dorosłych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W okresie szkolnym grupa skupia się głównie na prelekcjach w przedszkolach i szkołach, gdzie jeżdżą oni ze Szpitalem Misia Ratownisia. Natomiast na wakacjach przedstawiciele fundacji biorą udziały w różnych festynach, gdzie również edukują obecnych z zakresu pierwszej pomocy.

- 28 lipca podczas trwania Dni Ziemi Żmigrodzkiej ratownicy oraz wolontariusze pokazywali jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy oraz zbierali wolne datki do puszki. Podczas składania sprzętu około godziny 21 doszło do gwałtownego załamania pogody. Jedno z sąsiadujących stoisk zostało porwane przez wiatr. Namiot przewrócił się na ludzi. Ratownicy ruszyli z pomocą, a gdy wrócili, zorientowali się, ze zniknęła puszka. Udaliśmy się do organizatorów, ochrony, policji. Razem ze strażakami przeszukaliśmy cały stadion. Puszki niestety nie odnaleziono – relacjonuje Artur Jabłoński – prezes Fundacji Wsparcie 112.

Przedstawiciele Fundacji Wsparcie 112 powiadomili o zaistniałej sytuacji patrol, który był na miejscu. Niestety, z powodu zamieszania wywołanego burzą i brakiem monitoringu nie znaleziono śladu złodzieja.

- Ciężko oszacować ile dokładnie pieniędzy mogło znajdować się w puszce. Ludzie chętnie wspierali nasz cel. Ze względu na manewry, które odbyły się poprzedniej nocy, puszka nie została opróżniona z pieniędzy zebranych 27 lipca w Korczynie. Mogło znajdować się w niej nawet około 1-1,5 tysiąca złotych – tłumaczy Artur Jabłoński.

W ramach Fundacji Wsparcie 112 działa także Społeczna Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legion Gerarda. Jej priorytetem jest udział w akcjach ratowniczo-poszukiwawczych na terenie otwartym, w miejscach katastrof budowlanych i komunikacyjnych, podczas których grupa wspiera Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną oraz Policję.

Pieniądze zbierane do puszki na Dniach Ziemi Żmigrodzkiej miały być przeznaczone na sprzęt ratowniczo-poszukiwawczy dla Legionu Gerarda. Na liście potrzebnych akcesoriów są urządzenia GPS, radiostacje, torby medyczne PSP R1, deski ratunkowe, AED, latarki czołowe i ręczne. Obecnie głównym celem jest zakup samochodu ratowniczego, który znacznie usprawniłby działanie grupy.

Jak można wesprzeć działalność Fundacji Wsparcie 112? - Uruchomiliśmy zbiórkę w Internecie na platformie crowfundingowej zrzutka.pl pod hasłem "Pomóż Nam tak, abyśmy My mogli kiedyś pomoc Tobie". Liczy się każda złotówka, która na pewno zostanie wydana z pożytkiem. Nawet najmniejszy gest dobrej woli jest cenny i może pomóc komuś uratować życie – odpowiada prezes fundacji.

Link do zbiórki na platformie crowfundingowej: https://zrzutka.pl/legiongerarda

Fundacja Wsparcie 112 prowadzi także inne programy z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa. Jednym z nich jest „Bezpieczne miasto” – kampania informacyjna dla dzieci i dorosłych o zagrożeniach życia codziennego oraz sposobach bezpiecznego spędzania wolnego czasu. W jej ramach powstał film pt. „Na granicy ekranu” ukazujący konsekwencje wywołane używaniem telefonu podczas prowadzenia samochodu. Spot cieszył się dużą popularnością w mediach społecznościowych. Kolejnym programem przygotowanym przez fundację są „Misie Ratownisie” – ogólnopolska akcja zbierania pluszowych maskotek dla dzieci poszkodowanych w wypadkach i pożarach. W ubiegłych latach zebrano około 120 000 pluszowych maskotek, które trafiły do ratowników udzielających pomocy w zdarzeniach z udziałem dzieci.

Więcej informacji na temat Fundacji Wsparcie 112 i Legionu Gerarda znaleźć można na:
- stronie internetowej fundacji: http://fundacjawsparcie112.org/
- profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/LegionGerarda/

red. Sławomir Farbaniec, fot. Fundacja Wsparcie 112

 

Partnerzy portalu: