Śmigłowiec "Ratownik 10" częstym gościem na terenie powiatu krośnieńskiego

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Zespół HEMS (Helicopter Emergency Medical Service, pol. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) z bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku w ostatnim czasie dość często interweniuje na terenie powiatu krośnieńskiego. Tylko w ciągu 24 godzin (czwartek i piątek) interweniował czterokrotnie w miejscowościach: Dukla, Rymanów-Zdrój (Deszno), Lubatowa i Pustyny. 

"Ratownik 10", czyli helikopter Eurocopter EC-135 na co dzień stacjonuje w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego HEMS w Sanoku.

W tej chwili medycy z bazy w Sanoku dyżurują od godziny 7:00 do 20:00. Jednak jeżeli dostaną informację o interwencji o godzinie 19:59 są w stanie wylecieć i przedłużyć swój dyżur. Baza HEMS z Sanoka współpracuje z Bieszczadzką Grupą GOPR i niejednokrotnie podejmuje wspólne interwencje z ratownikami górskimi. W skład załogi wchodzą: pilot, lekarz i ratownik medyczny.

Zespół HEMS jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia, a także szybko przetransportować chorego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w ramach tzw. złotej godziny.

Ostatnie interwencje na terenie powiatu krośnieńskiego dotyczyły nagłych zdarzeń. W czwartek wieczorem Ratownik 10 został wezwany do Dukli, gdzie w pożarze ranna została kobieta, a jej stan był bardzo poważny. Medycy z LPR przetransportowali ją do szpitala w Siemianowicach Śląskich. Kolejne interwencje dotyczyły również nagłych wypadków (Rymanów-Zdrój, Lubatowa, Pustyny). W związku z awarią tomografu w krośnieńskim szpitalu poważnie ranni pacjenci potrzebowali przewiezienia do innych szpitali m.in. w Rzeszowie i Sanoku. Zespół HEMS z Sanoka często interweniuje również w południowej części województwa małopolskiego.

lprlot

Zobacz film promujący bazę HEMS SANOK (kliknij)

red. fot. Radosław Sowiński, Lucjan Fakadej

 

Partnerzy portalu: