RYMANÓW: Karetka, straż pożarna i policja w jednym budynku?

środa, 27 listopad 2019 08:12
fot. OSP KSRG Rymanów fot. OSP KSRG Rymanów

Od niedawna przy budynku remizy OSP Rymanów na ul. Grunwaldzkiej, stacjonuje karetka krośnieńskiego pogotowia ratunkowego. To tylko chwilowe przebazowanie zespołu ratownictwa medycznego spowodowana remontem pomieszczeń ośrodka zdrowia. Jednak możliwe, że w najbliższej przyszłości zespół medyków przeniesie się tutaj na stałe. Wraz z OSP Rymanów oraz Komisariatem Policji mają tworzyć Centrum Ratownictwa w Rymanowie.

R E K L A M A

Od kilku dni przy budynku remizy OSP Rymanów zauważyć można ambulans Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zbazowanego na stałe w rymanowskiej podstacji, która mieści się w ośrodku zdrowia.

Pomieszczenia w ośrodku zdrowia zajmowane przez Pogotowie Ratunkowe przechodzą generalny remont, który finansuje Gmina Rymanów. - Wspólnie z dyrektorem pogotowia ratunkowego Andrzejem Jurczakiem, burmistrzem Wojciechem Farbancem i Zarządem Jednostki OSP Rymanów uzgodniliśmy że udostępnimy na czas remontu pomieszczenia w remizie dla Zespołu Ratownictwa Medycznego - mówi dh Grzegorz Zawada - naczelnik jednostki OSP Rymanów.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
Być może w przyszłości uda się pozyskać środki finansowe i zrealizować plan rozbudowy istniejącego budynku. Powstało by wtedy Centrum Ratownicze w Rymanowie, a trzy służby Ochotnicza Straż Pożarna, Policja i Państwowe Ratownictwo Medyczne, mogły by w pełni korzystać z nowoczesnego obiektu. Obecnie na stałe w budynku urzędują strażacy i policjanci. 

- Mamy już wstępny plan rozbudowy wykonany przez architekta oraz przygotowany kosztorys - informuje dh Łukasz Buczek- prezes jednostki OSP Rymanów. - Nowa część dobudowana byłaby do już istniejącej, a wewnątrz znajdowałyby się pełnowymiarowe garaże dla nowoczesnego sprzętu wszystkich służb. Powstałby dodatkowy garaż dla OSP oraz garaż dla karetki pogotowia. W sumie, w budynku byłoby pięć miejsc garażowych: cztery dla OSP i jedno dla ZRM. 

Na parterze powstałyby pomieszczenia dla podstacji SPPR: pokoje socjalne, łazienka, wc, magazyn leków, pomieszczenia do dezynfekcji. Na piętrze pomieszczenia dla OSP: sala szkoleniowa, izba pamięci, archiwum, biuro.

Obecnie w komisariacie policji jest prowadzony remont na górnym piętrze. Wymieniane są m.in. podłogi i drzwi, trwa również malowanie ścian. 

OSP Rymanów jest jedną z najczęściej interweniujących jednostek na terenie powiatu krośnieńskiego. Włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i na swoim stanie posiada cztery pojazdy ratownicze (GCBA Jelcz, GBA Star, GLBARt Renault, SLOp Fiat,) oraz dwa motocykle KTM i łódkę płaskodenną. W tym roku strażacy OSP wyjeżdżali do akcji już 75 razy. Dużo większą ilość wyjazdów ma zespół ratownictwa medycznego. Natomiast policjanci z Rymanowa pełnią służbę 24/24 h i ochraniają nie tylko gminę Rymanów, ale również inne pobliskie miejscowości. 

red. Krosno112.pl. fot.. OSP KSRG Rymanów