Pierwszy ratowniczy dron w powiecie krośnieńskim. Mają go druhowie z OSP Dobieszyn

czwartek, 26 grudzień 2019 13:41
Od lewej: dh Krystian Janocha i Prezes OSP Dobieszyn dh Rafał Janocha Od lewej: dh Krystian Janocha i Prezes OSP Dobieszyn dh Rafał Janocha fot. Marcin Mikosz

Pierwszy ratowniczy dron w powiecie krośnieńskim zakupili strażacy z OSP Dobieszyn w gminie Jedlicze. Od 2020 roku będą go wykorzystywać w działaniach ratowniczo-poszukiwawczych. Choć w Polsce i na świecie drony ratownicze wykorzystuje się coraz częściej, w naszym powiecie jest to pierwszy taki sprzęt. 

R E K L A M A

Wodoodporny dron
"Splash Drone 3 plus" to najbardziej zaawansowany wodoodporny dron, który został wyprodukowany. Jest to pierwsza w pełni zintegrowana modułowa amfibia. 

Rama Splash Drone 3 plus jest wykonana z wytrzymałego, wzmocnionego tworzywa ABS o grubości 3 mm, zapewniającego doskonałe uszczelnienie wodne. Jego konstrukcja pozwala na zatopienie go przez dłuższy czas. Wszystkie zewnętrzne metalowe części wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej i są zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną odporność na korozję od słonej wody.

Splash Drone został zaprojektowany i wyprodukowany w taki sposób, aby był odporny zarówno na wodę słodką, słoną jak i deszcz. Każdy dron przechodzi co najmniej dwa testy ciśnieniowe podczas produkcji dla 100% pewności szczelności. Wszystkie części, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, są odporne na korozję i przeznaczone do użytku w środowisku morskim. Mimo, że może być zanurzony przez dłuższy czas, to nie oznacza, że jest przeznaczona do wykorzystania pod wodą.

Posiadają one wiele dodatkowych możliwości technicznych, w tym gromadzenie danych z kamery na światło widzialne i kamery na podczerwień, a także bieżące przekazywanie obrazu na urządzenia zewnętrzne, również w trudnych warunkach pogodowych.

Maksymalna wysokość lotu to 4000 metrów, a maksymalna prędkość lotu to 16 m/s. Udźwig drona to 3 kg. 

Zakup ratowniczego drona był możliwy dzięki dofinansowaniu z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników i trafił do jednostki dzięki staraniom naczelnika OSP Dobieszyn dh Roberta Kozioła. Koszt drona wraz dodatkowym sprzętem to około 10 000 zł. 

Dron do zadań specjalnych
Wraz z dronem strażacy zakupili kamerę HD wraz z mechanizmem spustowym (system SAR Search & Rescue), który pozwoli na zamocowanie np. bojki ratunkowej lub koła ratunkowego. Dodatkowo w 2020 roku będzie zakupiona kamera termowizyjna na trzyosiowym gimbalu, dzięki której będzie możliwość prowadzenia poszukiwań zaginionych.

W przyszłym roku wyznaczonych czterech strażaków przejdzie szkolenie z obsługi oraz przystąpi do egzaminu państwowego UAVO (egzamin państwowy na świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego). 

Grupa poszukiwawczo-ratownicza
Strażacy, nie tylko z jednostki OSP Dobieszyn pozyskują co raz więcej sprzętu potrzebnego do prowadzenia poszukiwań w trudno dostępnych terenach naszego regionu. Dodatkowy sprzęt oraz umiejętności nabywają strażacy z JRG Krosno, OSP Równe, OSP Lubatowa, OSP Dukla, OSP Tylawa. W przyszłości razem z Grupą Bieszczadzką GOPR planuje się utworzenie grupy poszukiwawczo-ratowniczej, której celem byłoby podjęcie szybkich i skoordynowanych poszukiwań osób zaginionych. 

Rozbudowa remizy OSP Dobieszyn
W OSP Dobieszyn ruszyły prace budowlane, mające na celu dobudowanie drugiego garażu dla samochodu oraz quada. Dodatkowo strażakom przybędzie na pierwszym piętrze budynku sala szkoleniowo-socjalna.

red. fot. Krosno112.pl