OSP Zyndranowa pilnie potrzebuje samochód ratowniczo-gaśniczy

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Strażacy z OSP Zyndranowa w gminie Dukla pilnie potrzebują zakupić sprawny samochód ratowniczo-gaśniczy. Ich około 40-letni UAZ dość często się psuje, co powoduje brak gotowości bojowej jednostki OSP. Strażacy utworzyli zbiórkę na zrzutka.pl. Czy im się uda uzbierać potrzebną kwotę?

Zyndranowa leży w sercu Beskidu Niskiego, tuż pod głównym grzbietem Karpat, ok. 2 km na północny wschód od siodła Przełęczy Dukielskiej. Jej zabudowania ciągną się wzdłuż doliny potoku Panna, zwanego też Sołotwiną (niegdyś Sołotwyna). Od zachodu dolinę ograniczają wzgórza Kiczera Telepkowa (534 m n.p.m., na południu) i Kiczera Gablacka (533 m n.p.m., na północy), które oddzielają wieś od Barwinka i biegnącej przez tę wieś drogi krajowej nr 19. Od wschodu i północnego wschodu ogranicza dolinę ramię górskie ze szczytami (licząc od południa): Kiczera (Klepke; 670 m n.p.m.), Średni Wierch (616 m n.p.m.), Tokarnia (692 m n.p.m.), Czerwony Horb (618 m n.p.m.) i Wysoki Dział (616 m n.p.m.). Na południu i południowym zachodzie tereny Zyndranowej sięgają po główny grzbiet wododziałowy Karpat w rejonie Jałowej Kiczery i biegnącą nim granice polsko-słowacką.

Jedyny dojazd do wsi wiedzie od północy, drogą od strony Tylawy. Zyndranowa leży na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego.  

Główną atrakcją turystyczną jest Skansen Kultury Łemkowskiej, założony przez nieżyjącego już Łemka z Zyndranowej Fedora Gocza. Obejmuje on ekspozycje etnograficzno-historyczne, a także zbiór militariów – pamiątek po bitwie o Przełęcz Dukielską z 1944 r. W górnej części wsi znajduje się chatka studencka i baza namiotowa Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie. Zyndranowa latem odwiedzana jest przez turystów zmierzających na Słowację przez Barwinek, od Tylawy w kierunku zachodnim wieś dzieli 5 km. Przed wojną wieś liczyła ok. 180 numerów domów, obecnie liczy około 30

W Zyndranowej działa Ochotnicza Straż Pożarna, która skupia kilkunastu członków - mieszkańców wsi. Na wyposażeniu jednostki znajduje się wiekowy około 40-letni samochód UAZ produkcji radzieckiej. Niestety pojazd wymaga ciągłych napraw, a ich koszt nie jest mały. Ze względu na to, że głównym zadaniem druhów jest chronienie Skansenu Kultury Łemkowskiej oraz kilkudziesięciu gospodarstw, potrzebna jest pilna wymiana pojazdu. 

- Zbieramy fundusze na nowszy samochód dla naszej jednostki niż nas UAZ, który przeszedł już swoje lata świetności i co raz więcej się psuje. W ostatnim czasie zepsuły się hamulce, sprzęgło itd. Dlatego próbujemy uzbierać pieniądze na nowszy i sprawniejszy pojazd. Z góry dziękujemy za wpłaty - z takim apelem zwrócili się strażacy z OSP Zyndranowa do ludzi dobrej woli. 

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/jhn477

red. fot. wikipedia, Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu: