Ekstremalne szkolenie skitur-owe bieszczadzkiej watahy

fot. SG fot. SG

Dobiegło końca szkolenie dla funkcjonariuszy Straży Granicznej z górskich placówek w Bieszczadach. Mundurowi doskonalili umiejętność poruszania się na nartach skiturowych oraz skuterach śnieżnych w trudnych warunkach panujących zimą na granicy państwa.

Pięciodniowe szkolenie było dedykowane funkcjonariuszom z bieszczadzkich placówek SG (Wetlina, Ustrzyki Górne, Stuposiany), którzy na co dzień ochraniają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Trudne warunki występujące zimą wymagają od mundurowych wyjątkowych umiejętności, w tym sprawnego wykorzystania nart i skuterów śnieżnych.

Była to 15 edycja szkolenia zorganizowanego w Bieszczadach. Narty skiturowe oraz skutery śnieżne są w warunkach zimowych często podstawowym sprzętem służącym do patrolowania granicy.

16 strażników granicznych pod okiem instruktorów narciarstwa doskonaliło i utrwalało umiejętności przetrwania w trudnym, górskim terenie zimą. Odbyły się także zajęcia z nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych oraz zasad działania w hipotermii. Wspólnie z ratownikami GOPR-u doskonalono umiejętności udzielania pierwszej pomocy w górach.

Specyfika podkarpackiej granicy, także od strażników granicznych wymaga wiedzy i umiejętności niezbędnych w akcjach ratujących ludzkie życie.

Szkolenie było doskonałą okazją treningu jazdy na niedawno zakupionych skuterach śnieżnych. Jest to niezawodny sprzęt w sytuacjach kiedy funkcjonariusze szybko muszą dotrzeć w trudno dostępne punkty na granicy państwa.

Relację wideo ze szkolenia obejrzysz tutaj (kliknij)

red.

 

Partnerzy portalu: