Policja, Żandarmeria Wojskowa i Straż Miejska sprawdzają przestrzeganie nowych przepisów

fot. KWP Rzeszów fot. KWP Rzeszów

Od środy, 1 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia zaostrzające ograniczenia w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. Należy podkreślić, że wprowadzone przepisy nie są skierowane przeciwko społeczeństwu ale mają na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii i zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa w możliwie najszerszym zakresie. W działaniach policjantów wspierają funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i strażnicy miejscy.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy.

Nadal pozostają ograniczenia związane z przemieszczaniem się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi i wyprowadzić psa.

Od środy, 1 kwietnia natomiast obowiązują nowe, zaostrzone ograniczenia. W związku z pandemią koronawirusa w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Ograniczenia głównie dotyczą:

- Zakazu wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego.
- Zakazu korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.
- 2 metry – minimalna odległość między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także opiekunowie osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
- Ograniczenia dotyczące limitów pasażerów. W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzony ten wymóg jest także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

Więcej na temat ograniczeń tutaj.

Od początku obowiązywania rozporządzenia policjanci zaangażowani są w działania mające egzekwować wprowadzone ograniczenia. Kontrolują miejsca zwyczajowego wypoczynku: parki, skwery i targowiska. Funkcjonariusze drogówki kontrolują środki komunikacji publicznej oraz transport niepubliczny sprawdzając czy liczba przewożonych pasażerów nie przekracza połowy ilości miejsc siedzących.

Należy jednak pamiętać, że wprowadzone ograniczenia mają poprawić bezpieczeństwo osób, a nie są skierowane przeciwko nim. Nadal z radiowozów podawane są komunikaty informujące o wprowadzonych ograniczeniach i nawołujące do pozostawania w domach i mieszkaniach (przeczytaj więcej).

red. Krosno112.pl, źródło: KWP Rzeszów

 

Partnerzy portalu: