Poszukiwany sprawca uszkodzenia instalacji zbiornika wodnego strażaków w Pietruszej Woli

sobota, 09 maj 2020 17:54
fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Prawdopodobnie w sobotę 9 maja, doszło do uszkodzenia instalacji zbiornika przeciwpożarowego w Pietruszej Woli (gm. Wojaszówka). Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz szukają sprawcy zniszczenia.

R E K L A M A

Do ujawnienia zniszczeń doszło w sobotnie południe, w sobotę 9 maja 2020 r. Druh Bogdan Maraj - Komendant Gminny OSP w Wojaszówce i prezes OSP Pietrusza Wola opisuje sytuację:

- Przejeżdżając obok remizy w Pietruszej Woli zauważyłem, że z drogi nie widać rur, które prowadzą do podziemnego zbiornika wodnego - opisuje komendant. - Okazało się, że obie rury, które powinny wystawać nad ziemię leżą zniszczone tuż obok. Uszkodzony został również odpowietrznik zbiornika oraz kostka brukowa. Prawdopodobnie uszkodzone są również rury podziemne, ponieważ ktoś z silnym impetem wjechał pojazdem w instalację. Koszty naprawy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. 

Na rurach zabezpieczono lakier koloru niebieskiego. Prawdopodobnie pojazd jest również mocno uszkodzony. Świadkowie lub osoby mogące pomóc w ustaleniu sprawcy, proszone są o kontakt z Policją lub Urzędem Gminy w Wojaszówce.

Zbiornik wody w Pietruszej Woli jest największym zbiornikiem podziemnym na terenie gminy Wojaszówka. W ubiegłym roku zakończono realizację zadania pn.: „Bezpieczne lasy w Gminie Wojaszówka”, które zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To projekt o łącznej wartości 1 480 118,18 PLN, z czego pozyskane dofinansowanie to kwota 1 077 339,40 PLN. W ramach tego zadania oddano do użytku nadziemnie i podziemne zbiorniki wodne zlokalizowane w różnych miejscowościach. Zbiorniki wykonano w Łękach Strzyżowskich, Odrzykoniu, Pietruszej Woli oraz Ustrobnej. Są one w stanie zatrzymać łącznie około pół miliona litrów wody z ciągłym uzupełnieniem ze źródeł. Kilka lat wcześniej wyremontowano zbiornik wody w miejscowości Bajdy, który również jest w stanie zatrzymać kilkanaście tysięcy litrów wody. - Łącznie dzięki realizacji ww. projektów, szacujemy, iż jesteśmy w stanie zabezpieczyć blisko 20 milionów litrów wody - mówił wójt Sławomir Stefański. Ogólny koszt ww. inwestycji opiewa na kwotę 3 862 237,29 PLN. O inwestycjach pisaliśmy w artykule (kliknij). 

Tak wyglądała instalacja tuż po zakończeniu budowy zbiornika. Później ułożono nad zbiornikiem kostkę brukową.

Są to ważne dla Gminy Wojaszówka inwestycje, oparte na strategicznym myśleniu nad bezpieczeństwem mieszkańców i terenów leśnych. Policja, włodarze gminy oraz strażacy będą dążyć do niezwłocznego ujawnienia sprawcy tego bezsensownego aktu wandalizmu.

red. fot. Krosno112.pl