SZKOŁY ŚREDNIE 2020: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju

wtorek, 23 czerwiec 2020 21:00
SZKOŁY ŚREDNIE 2020: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju fot. ZSGH w Iwoniczu-Zdroju

- Doświadczenie i nowoczesność. Mamy doskonałą bazę, którą ciągle wzbogacamy i kadrę, która ustawicznie się doskonali - mówi Jan Barsznica, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, 

OFERTA EDUKACYJNA (kliknij)

Krosno112.pl: Panie Dyrektorze, jakich argumentów użyłby Pan, aby zachęcić uczniów do wyboru Pana szkoły?
Jan Barsznica - dyrektor ZSGH: Postawiłbym na wymienienie jej atutów, a Zespól Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju ma ich dużo. Przede wszystkim ciekawa oferta zawodów z branży gastronomiczno-hotelarskiej, w tym nowy zawód technik organizacji turystyki z innowacją projektowania aplikacji wspierających turystykę. Obecne duże zapotrzebowanie absolwentów tego kierunku potwierdzają badania i analizy rynku pracy. Mamy bogatą ofertę w technikach i w szkole branżowej. Po szczegóły odsyłam na stronę szkoły http://zsgh.pl/oferta/

- Co przemawia za Waszą szkołą?
- Doświadczenie i nowoczesność. Mamy doskonałą bazę, którą ciągle wzbogacamy i kadrę, która ustawicznie się doskonali. Nasi uczniowie w rywalizacji zawodowej zawsze wracają z konkursów z sukcesami. Rywalizujemy skutecznie z najlepszymi w Polsce i za granicą. Wygrywamy konkursy ogólnopolskie m.in.: wśród kucharzy, barmanów, kelnerów. Nasi uczniowie sprawdzają się na praktykach i na stażach krajowych i zagranicznych.

ZOBACZ FILMIK PROMUJĄCY ZSGH (kliknij)

- Jakiego rodzaju to są staże?
- Od kilku lat organizujemy miesięczne staże we Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, Portugalii. Mam nadzieję, że po okresie pandemii wrócimy do tych praktyk. Przez miesiąc nasi uczniowie zdobywają doświadczenie w najlepszych hotelach i restauracjach Bolonii, Walencji, Sofii, Lizbony. Takie doświadczenie jest bezcenne dla przyszłego pracownika.

- A skąd ma Pan taką wiedzę?
- To opinie pracodawców, którzy sami kontaktują się ze szkołą proponując zatrudnienie absolwentom lub staże uczniom. Mamy wielu pracodawców, którzy w partnerstwie ze szkołą wspierają proces kształcenia.

- Od jak dawna szkoła rozwija tę współpracę?
- Powiedziałbym, że od początku jej historii. Powstała na potrzeby rynku sanatoryjnego i przez sześćdziesiąt lat nie zmieniamy branży. Staramy się mocno rozwijać. Nawiązaliśmy współpracę z uczelniami wyższymi, szczególnie z Karpacką Państwową Uczelnią w Krośnie (dawna PWSZ), która objęła patronatem kierunki w technikum.

- W jaki sposób korzystają z tej współpracy uczniowie?
- To opowieść na oddzielny artykuł. Jest mnóstwo korzyści m.in. możliwość zajęć na uczelni, udział w wydarzeniach naukowych, konferencjach, konkursach, ale to nie wszystko. Dodatkowo jak uczeń zda maturę, skończy szkołę to łatwiej mu podejmować decyzje o wyborze dalszej kariery zawodowej.

- Skąd ta pewność w Pana wypowiedzi?
- Przede wszystkim wsłuchujemy się w głosy absolwentów. To oni po latach mówią, co zyskali w szkole. Wielu prowadzi własną działalność i wszyscy podkreślają, że to właśnie w ZSGH otrzymali rzetelną wiedzę i umiejętności. Stąd nasze hasło: Z NAMI OSIĄGNIESZ NAJWIĘCEJ! Zapraszamy ośmioklasistów do ZSGH. To dobry wybór. Naszą jakość potwierdzają m.in. brązową tarczą „Najlepsze Technika w rankingu Perspektyw” w latach 2016 i 2018 oraz nagroda Orły Edukacji 2019. Mamy wysoką zdawalność egzaminów zawodowych i maturalnych. ZSGH w Iwoniczu-Zdroju to dobry wybór.

- Czyli odnosicie same sukcesy?
- Oczywiście, że nie ale staramy się minimalizować błędy, rozwiązywać problemy. Uczniowie mają pełną opiekę wychowawczą, pedagogiczną i psychologiczną. Tak w szkole jak i internacie.

- Panie dyrektorze Proszę rozwinąć skrót SOSW.
- Jesteśmy jedną z dwóch szkół w Polsce, w której strukturze szkół funkcjonuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Mamy w nim bogatą ofertę dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Uczniowie funkcjonują w jednym organizmie szkolnym. Sukcesem jest zdanie egzaminu zawodowego, zdobycie kwalifikacji do funkcjonowania na rynku pracy. Nasi absolwenci to nasz największy atut. Są stale obecni w życiu szkoły. To jest dowód na silny związek w społeczności szkolnej. Zapraszamy na stronę szkoły zsgh.pl i jej profil Facebook. Tam można zweryfikować moje tezy.

- Czym zatem powinien kierować się kandydat do szkoły?
- Wybieranie szkoły i zawodu bez rzetelnej, aktualnej i wyczerpującej informacji to spore ryzyko, zwłaszcza że wiele ze szkół ma podobnie brzmiące tajemnicze, medialne nazwy. Ósmoklasisto! Poszukując szkoły dla siebie kieruj się informacjami o sobie – czy to dla mnie, ofertą edukacyjną szkoły (jej zgodność z moimi zainteresowaniami i oczekiwaniami), zdawalnością egzaminów, czy szkoła współpracuje z pracodawcami. To są czynniki, które warto przeanalizować. Ważne, żeby mieć taką listę „za i przeciw”. To pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję. A przecież o to chodzi.

- Dziękuję bardzo za rozmowę. 

Artykuł sponsorowany