Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) widoczna gołym okiem!

środa, 08 lipiec 2020 18:28
fot. Bartek Czado fot. Bartek Czado

Kilka miesięcy temu dzięki kosmicznemu teleskopowi NEOWISE doszło do odkrycia komety, noszącej już teraz oznaczenie C/2020 F3. Obserwatorzy nocnego nieba nie spodziewali się, że będzie to kolejny obiekt dostrzegalny gołym okiem.

Kometa C/2020 F3 odkryta została 27 marca. Na ten dzień jej odległość od Słońca wynosiła 312 mln kilometrów. Świeciła 25 000 razy słabiej od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem, można ją było obserwować tylko za pomocą profesjonalnego teleskopu. Początkiem lipca obserwatorzy komet odkryli, że NEOWISE (przyjęta potoczna nazwa) zaczyna świecić coraz mocniej i być może będzie dostrzegalna nawet gołym okiem.

Zwykle komety zbliżając się do Słońca tracą swoje jądro, które pod wpływem promieniowania słonecznego rozpada się. Natomiast kometa NEOWISE znajdując się zaledwie 44 mln km od Słońca (a to bardzo blisko) utrzymywała prawie idealnie okrągły kształt z wyraźnie zaznaczonym jądrem. Temperatura komety wynosiła wówczas 593 st. C. Dzięki nachyleniu swojej orbity kometa oddala się od Słońca i wlatuje na płaszczyznę orbitalną planet. To właśnie dlatego jest widoczna gołym okiem.

Kiedy najlepiej obserwować kometę C/2020 F3?
NEOWISE najlepiej widoczna jest tuż przed wschodem. Najlepiej przygotować się do obserwacji wcześniej, gdyż podczas szybko wschodzącego słońca łatwo przeoczyć kometę. Zaleca się rozpocząć obserwację około 2:30 w nocy, kierując wzrok między północ a północny-wschód.

Na zdjęciach zrobionych przez naszego czytelnika, Mateusza Bolek oraz fotografa, Bartka Czado widać niesamowity spektakl na niebie w wykonaniu C/2020 F3 oraz srebrzystych obłoków, o których pisaliśmy tutaj (kliknij).

red. Natalia Paradysz | fot. Bartek Czado; Mateusz Bolek
źródło: spidersweb.pl