- Wsparcie farmaceutów zwiększy możliwości zaszczepienia Polaków i osiągnięcie odporności populacyjnej przeciwko COVID-19 - tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
Do programu mogą dołączyć apteki ogólnodostępne, działające zgodnie z prawem farmaceutycznym. Apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek, spełnić wszystkie wymagania określone przez Ministra Zdrowia oraz przesłać do NFZ formularz zgłoszeniowy.
- Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia - informuje Rafał Śliż. Dodaje, że wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. - Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień to co najmniej 14 dni.
Wykaz zakwalifikowanych aptek będzie systematycznie udostępniany na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.
- Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie - zaznacza Rafał Śliż. Dodaje, że badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 i jego wykonanie będzie przeprowadzone przez farmaceutę posiadającego odpowiednie uprawnienia.
Jak wybrać konkretny punkt szczepień?
Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samej aptece.
- Procedura jest taka sama jak podczas rejestracji do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień - tłumaczy Rafał Śliż.
Dodaje, że warto jednak pamiętać, że osoby z chorobami współistniejącymi, powinny wybrać powszechny bądź populacyjny punkt szczepień.
Autor: tom